Депутатите от Демократи за силна България (ДСБ) няма да подкрепят законопроекта за изменение на Конституцията, регламентиращи промяната в данъчното закондателство да става с две трети от гласовете на депутатите. Предложението е свързано с въвеждането на пакта за финансова стабилност, изработен от ГЕРБ, съобщи БТА.
Според тъмносините въвеждането на подобни промени ще постави кабинета в зависимост от опозицията и ще го превърне в заложник на малки парламентарни групи.
„Избираме правителство с обикновено мнозинство и не му даваме възможност да провежда своята политика“, коментира заместник-председателят на партията Екатерина Михайлова.
Въпреки позицията си ДСБ ще участва в парламентарната комисия, която ще обсъжда промените в основния закон. Парламентарната група на Синята коалиция ще обсъди позицията си по законопроекта, но няма страшно, ако двете партии в нея гласуват по различен начин, обясниха още депутатите.
Кандидатът на ДСБ за кмет на София Прошко Прошков призова за законови промени, които да позволят на местната власт да получава част от приходите, събирани от данъка върху доходите на физическите лица. "Всъщност подобно искане имаше и премиерът Бойко Борисов, докато управляваше столицата", припомни Прошков.
ДСБ няма да се включи в консултации с БСП за внасяне на вот на недоверие към ГЕРБ, стана ясно от думите на Екатерина Михайлова. Тя обаче уточни, че окончателното решение за евентуална подкрепа на този вот ще се вземе едва след като се видят мотивите за него.
От ДСБ упрекнаха кабинета и в частност финансовия министър, че прехвърлят отговорността за провала на пенсионната реформа върху бившия управител на Националния осигурителен институт Христина Митрева, а за неуспехите в сферата на заетостта – Националния статистически институт.


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Как забавените доставки от САЩ засягат японските сили за самоотбрана
Как правилно да четем етикетите на храните?
Зоуи Салдана го направи: Вече е най-касовата актриса в света ВИДЕО
Какво ви очаква в любовта тази седмица?