IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кризата удря все повече отрасли от хранителната индустрия

След като хлебопроизводителите обявиха до 10% поскъпване на продукцията, и месният бранш е пред труден избор за цените

09:17 | 13.03.12 г. 40
<p>
	Последното поскъпване на хляба беше през есента на 2010 г. заради високите цени на пшеницата. <em>Снимка: БТА</em></p>

Последното поскъпване на хляба беше през есента на 2010 г. заради високите цени на пшеницата. Снимка: БТА

След като в края на февруари представители на хлебния бранш предупредиха, че ще се наложи да коригират цените на продукцията си заради поредното поскъпване на горивата, от тази седмица хлябът в магазините вече се продава с около 10% по-скъпо.

Подобно на хлебопроизводителите и месопреработвателите са поставени пред труден избор за цените, предизвикан от поскъпването на основните суровини, които браншът доставя от Европа. Заради засилен износ на месо от Европейския съюз за Русия и Китай сме свидетели на постъпателно увеличение на цените на суровината, която за три месеца нарасна с близо 17%, съобщи за Investor.bg председателят на браншовата асоциация Кирил Вътев.

Българските месопреработватели отдавна зависят от европейския пазар, тъй като след кризата в животновъдството фермите в страната осигуряват основно доставките на прясно месо в търговската мрежа, като преработвателите получават минимални количества. На този етап фермите осигуряват едва 20% от потребностите на преработвателите от свинско месо и 10% - от говеждо.

Производителите на колбаси са силно притеснени от продължаващото нарастване на европейските цени, породени от ръста и на световните пазари. Държавите от Европейския съюз също не задоволяват вътрешното си потребление на говеждо месо, а на квотен принцип внасят суровината от трети държави, основно от Бразилия.

Заради продължаващото търсене на говеждо и свинско месо от Китай обаче тенденцията на поскъпване на суровината може да продължи, което силно ще затрудни българските производители, голяма част от които вече работят на ръба, поясни още Кирил Вътев.

За разлика от цената на хляба, която се формира основно от разходите за горива и суровина, то при производството на колбаси и месни продукти най-голям дял за определянето на себестойността държи суровината, съставляваща 60-70% от нея, допълни и Костадин Чорбаджийски, собственик на петричкото месопреработвателно предприятие „Мес-ко“.

Преработвателите от месния бранш не се ангажират с прогнози за цената на колбасите, още повече, че подобно на хлебопроизводителите и те са твърде зависими от ниската покупателна способност на българските потребители, които едва ли биха понесли поредно увеличение на цените на хранителните стоки.

Последна актуализация: 13:22 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 3 rate down comment 4
msimov
преди 12 години
Дам абсолютно съм прав, че от както е Борисов е само тотална криза в България.Лесно може да се направи една справка с колко са се качили консумативите при предишното упрвалнение. Истината е, че устатия Борисов е 10 пъти по-зле ако не и 100 пъти по-зле и от тройната.ЕХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХх НАХАЛНИЦИ и усти имате да се обаждате.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 0
abdul
преди 12 години
Ах как мирише, на ... инфлация
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 4
msimov
преди 12 години
Така е кризата е виновна, че бензина се дигна с 40% баш от както Бориската е на власт.По скъпи горива по-скъп хляб, това казаха от камарата на хлебопроизводителите.Да са ни честити и Бориската и Златев а иначе те предишните са винаги виновните. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 0
katja
преди 12 години
Да, последиците от кризата са виновни. Защото те застигат хранителния бранш със закъснение и се налагат по няколко причини, основната от които е, че никога българския пазар никога досега не е бил свидетел на такъв спад в потреблението, продължаващ повече от половин година, и второ - защото досега компаниите са прилагали други мерки срещу кризата, свързани с ограничаване на разходите и съкращения в персонала, например....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още