Столичната община даде на живущите в центъра на София 1 месец гратисен период за прилагането на новите правила за паркиране в синята и зелената зони, които трябваше да влязат в сила от 1 септември, предаде БТА.
След среща с представители на гражданското движение „Днес“, което организира серия от протести срещу новите правила за паркиране в столицата, председателят на Столичния общински съвет Елен Герджиков съобщи, че живущите в централните райони на града, където паркирането е платено, няма да плащат до 1 октомври.
Гражданското сдружение има срок до сряда да представи писмени предложения за изменения в наредбата за паркиране в идеалния и широкия център на София. Предложенията ще бъдат обсъдени на извънредно заседание на транспортната комисия на Столичния общински съвет, а след това и на първото заседание след ваканцията на общинарите, което ще се състои на 13 септември.
Засега плащането на годишните такси за паркиране на колите на живеещите в центъра ще бъде спряно, докато общинските съветници не приемат промените в наредбата. Герджиков уточни, че ако се стигне до намаляване на годишната такса, хората, които вече са платили, ще си получат обратно разликата в цената.
От началото на август живеещите в центъра на София подават молби за издаване на винетни стикери, с които да получат правото да паркират срещу годишна такса от 150 лева за първи автомобил и 450 лева за втори в синята зона и 100 лева за първи и 300 лева за втори автомобил – в зелената зона.
Елен Герджиков обясни, че хората трябва да продължат да подават документи за издаването на винетен стикер за паркиране. От Центъра за градска мобилност засега само ще удостоверяват, че те имат правото да получат такъв.
Гражданите и общината са постигнали споразумение наемателите на жилища в центъра на София да получават винетен стикер за паркиране срещу представяне на договор за наем, а собствениците на лизингови автомобили – срещу договор за лизинг.
Роднини по права линия на собственици на жилища в центъра на столицата също ще получават стикер за паркиране в платените зони, но срещу документ, който удостоверява роднинската връзка.
За гражданите, които не живеят в центъра на София, както и гостите на града, новите правила за паркиране в централните зони влизат в сила от 1 септември. Промените предвиждат паркирането в синята зона да се заплаща по 2 лева на час и да трае максимум 2 часа, а в зелената ще се плаща по 1 лев на часа, като максималният разрешен престой е 4 часа.


Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против
Петкова: Посоката, в която управляващите тласкат страната, е един омагьосан кръг
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"