България трябва да преосмисли данъчната и осигурителната си политика в унисон с очакванията в Европа и света за нисък до нулев икономически растеж в следващото десетилетие.
Това заяви вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков в отговор на депутатски въпрос за по-високата приходна и разходна част, заложена в проекта за бюджет за 2013 година по време на парламентарния контрол в Народното събрание, предаде БТА.
„За първи път изтъкнати световни икономисти са започнали да говорят за цяло десетилетие с нисък икономически растеж. Затова данъчната и осигурителната политика трябва да се пренастрои към такъв сценарий“, коментира Дянков.
Финансовият министър посочи, че доста политици в Европа вече открито говорят, че се очаква до края на това десетилетие, светът като цяло и Европа в частност, да има нисък до нулев икономически растеж.
„Това означава, че не само България, но и много други държави би трябвало да преосмислят и политиката по данъци, и социалната политика, и политиката на пазара на труда“, посочи министърът.
Като отбеляза, че тази година са регистрирани рекордни нива на безработица в целия ЕС, вицепремиерът се съгласи с твърдението на Емилия Масларова от „Коалиция за България“, че не е добре дългосрочно да се разчита на увеличени приходи от ДДС, за да бъдат покривани разходи в социалната сфера, но подчерта, че България е една от малкото страни в Европа, която е запазила ДДС на нивото отпреди кризата.
Дянков потвърди, че част от планираното увеличение на пенсиите ще се покрие от заложените по-високи приходи от ДДС. Очакват се около 700 млн. лева повече от ДДС, от които 200 млн. лв. ще бъдат пренасочени по това перо, каза той.
Според проектобюджета на НОИ за държавното обществено осигуряване, за увеличението на пенсиите средно с 9,3 процента от 1 април догодина трябва да се отделят допълнително около 582 млн. лв.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина


преди 13 години 31.ви,Прочети Капитала в оригинал, а не от това което са ти разказвали в университета... и...- ЩЕ НАМЕРИШ ВСИЧКИ ОТГОВОРИ, ЗА СТАВАЩОТО ДНЕС... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Няма да е без растеж. Ще има растеж, но отрицателен. И за дълго време. И това няма да зависи от това какво са писали в учебниците Маркс, Фрийман или който и да било друг. Защото ако имаше достатъчно добри учебници по икономика нямаше да има криза. Мачът се играе на терена и резултатът слабо зависи от това какви теории развиват футболните специалисти и анализатори. Наистина добрите икономисти са много малко. Повечето са хора, които много добре знаят днес, защо вчера не се е сбъднала прогнозата, която са дали онзи ден. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Думите на Дянков ги разбирам, че след изборите ще има вдигане на данъците, осигуровките, данък върху депозитите /което излезе като новина, но го опровергаха заради изборите/. Работата е от зле по-зле. Много чиновник, малко индианец за работа. Голямо дране на кожи ще пада от все по-малко работещите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Маркс си е актуален , мани манифеста : теорията за стойността и противопоставянето на класите са си валидни и днес . Но не това е темата . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Страхотно. Започнах да ти обяснявам само някои от многото ти грешки в тези 4 реда текст, но се оказа, че има лимит за дължината на коментара, тъй че още по-накратко ще дам: 1) Ако се водеха от книгите на М. Фрийман, нямаше да сме в тази криза. 2) Точно тези с дипломи по икономика едва ли са си купили "Капиталът", най-малкото защото трябва да са го учили; купи ли са си го тези, които си мислят, че в него ще намерят някакви отговори на сегашната ситуация - аз ще ти спестя четенето: няма отговори там. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Маркс е дал на соца Манифеста а на западняците Капитала :))))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Дочакахме да си признаят управляващите, че нищо не могат да направят и нищо няма да направят в близкото бъдеще, близкото, защото далечното не ми се мисли. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Погледнете го от добрата страна - когато всички започнат да се страхуват от мечки, време е за спящия бик да се събуди! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години А повечко патрони, вода и сухар приготви ли? :)))))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години 24-ти,Американците, като се учат от книгите на Фрийман, защо вкараха света във обсега на АМЕРИКАНСКАТА ФИНАНСОВА КРИЗА...И- ЗАЩО С НАЧАЛОТО НА КРИЗАТА ВСИЧКИ ИМАЩИ ДИРЛОМИ ПО ИКОНОМИКА СИ КУПИХА "КАПИТАРА" ОТ МАРКС....??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар