Ефективните стачни действия във ВМЗ-Сопот най-вероятно ще бъдат преустановени временно. Това съобщи президентът на КНСБ Пламен Димитров след среща с премиера Бойко Борисов, министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев и ръководствата на държавните фирми „ВМЗ” и „Кинтекс”, предаде БТА.
По информация на синдикалистът Иванка Иванова обаче Стачният комитет във ВМЗ ще заседава през днешния ден, за да реши дали ефективната стачка да продължи. Работниците са недоволни и насотяват да им бъдат изплатени всички неполучени възнаграждения от септември до момента.
По разпореждане на Борисов са уредени две плащания към ВМЗ тази седмица от общо 1 милион лева. Днес от "Кинтекс" за ВМЗ-Сопот ще бъдат преведени 500 хил. лева, които ще постъпят по сметките на работещите в дружеството утре. Следващото плащане от 500 хил. от "Кинтекс" ще бъде в четвъртък.
В изказването си икономическият министър Делян Добрев даде да се разбере, че трайното решение за изплащане на заплатите е приватизацията на дружеството.
Министър Делян Добрев заяви, че има уверения от единствения кандидат-купувач за ВМЗ-Сопот – фирма „Емко“, че ще подаде оферта в най-кратките възможни срокове. Ако фирмата бъде класирана от Агенцията за приватизация и се сключи сделка, ще поеме задълженията към работниците.
Миналата седмица по искане на фирмата Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол удължи срока за подаване на обвързваща оферта в конкурсната процедура за продажбата на 100% от капитала на “ВМЗ” ЕАД, Сопот, до 15.00 часа на 11 януари 2013 г.
Министърът напомни, че ще през юни имаше проблеми с изплащането на заплатите във ВМЗ. Тогава бе уредена сделка между „Кинтекс" и ВМЗ-Сопот, с която са преведени повече от 5 млн. лв. на завода. Те трябваше да осигурят заплатите до края на ноември, когато се очакваше да приключи процедурата за приватизация на дружеството. Това обаче засега не се случва.
В предходните дни работниците протестираха с искания да им бъдат платени дължимите възнаграждения. На митинга в събота те заявиха категорично искането си да им бъдат изплатени дължимите две заплати и три аванса в размер на 2,5 млн. лв. и заплашиха, че ако това не стане до понеделник (17 декември), ще проведат протестен митинг пред Министерство на икономиката, енергетиката и туризма и Министерския съвет.
По-късно от Стачния комитет на КТ "Подкрепа" и КНСБ при "ВМЗ" ЕАД Сопот обявиха, че стачката на работниците в предприятието ще продължи. Протестиращите са категорични, че ще стачкуват, докато исканията им не бъдат изпълнени.
* Допълнена към 16.25 часа


Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Панчугов пита: Какви щети ще нанесе двойнствената политика на Радев?
Ботев Вр спечели срещу Монтана в дербито на Северозапада
Община Велинград доброволно пресуши Клептуза: Кой е наредил строителни дейности?
А1 и MAX Sport излъчват Диамантената лига в Шанхай с Божидар Саръбоюков
преди 13 години ПИТАМ...- КАК СЕ НАРИЧА ЧОВЕК, КОЙТО ВИ КАЗВА В ОЧИТЕ... ДА...!!!- А ЗАД ГЪРБА ВИ... НЕ...!!!- Ние сме прости хора - селяни и на такива им викаме... ЛЪЖЦИ...!!!- Вие в София - как им викате...??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар