Българското дружество "Топ строй" бе осъдено от белгийски съд на 117 600 евро глоба и конфискация на 350 301 евро, съобщиха местните медии, цитирани от БТА.
Първоинстанционната присъда е издадена заради това, че според прокуратурата работниците на фирмата, 196 български граждани, са били подложени на робски труд и експлоатация.
Дружеството построи най-модерния затвор в Белгия, чието откриване предстои в близките дни. Същата фирма е заета и в строежа на новата централа на НАТО в Брюксел.
Обвинението твърди, че българските строители работели много над нормата от осем часа на ден, при това срещу мизерни заплати. Уточнява се, че дневните им надници били съобразени с доходите в България - по шест евро на час, т.е. под законовия минимум в Белгия - 15 евро на час.
Плащанията към работниците престанали след проверка на белгийската инспекция по труда през юли. Строителите работели в съботните и в празничните дни, а 70 от заетите в строежа за НАТО живеели в една къща, по деветима в стая. През септември 14 от работниците са пътували от България до Белгия, за да свидетелстват пред съда и за да се конституират като граждански ищци.
В информацията не се посочва каква част от отсъдената глоба или конфискуваната сума ще бъде изплатена за обезщетение на работниците, нито дали дружеството възнамерява да обжалва съдебния акт.


Осем пострадали при тежка катастрофа край Абланица
Борисов: Помолих Теменужка Петкова да махне от бюджета това, което искаха бизнесът и синдикатите
Желязков: Тази година България има два пъти по-висок икономически растеж от средния за Европа
Защитата на Благомир Коцев оспорва размера на паричната гаранция от 200 000 лв.
Днес във Варна ще бъдат връчени наградите "Доброволец на годината"
Признаването на руската окупация ще отключи вълни от насилие далеч отвъд Украйна
Петролът поскъпва за 2-ри ден поред воден от перспективите за излишък на пазара
AI асистентите компенсират разликата между физическо и онлайн пазаруване
Луксозните марки и автомобилите помрачават прогнозите за Франция и Германия
Коалицията на Мерц е на ръба при решаващо гласуване за пенсионната реформа
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и алуминиево шаси
АПС с очакване вотът на недоверие да е успешен
Украйна потвърди: Неизвестни дронове са преследвали самолета на Зеленски
Ванс: САЩ се надява на "добри новини“ за уреждането на конфликта в Украйна
За първи път: Бебе бенгалски тигър се роди в зоопарка в Стара Загора
Борисов тества Пеевски, иска закриване на комисията “Сорос”