Държавното дружество "Булгаргаз" едностранно е принуждавало своите клиенти да удължават договорите си за доставка без преговори и обсъждане на условията, а системата за определяне на доставките е карала клиентите да завишават заявените количества природен газ.
Това заявяват от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) с предявяване на твърдения за злоупотреба с господстващо положение на газовото дружество „Булгаргаз“. Дружеството е вписвало нелоялните търговски условия в договорите си за обществена доставка на природен газ от началото на август 2010 година до края на 2012 година.
Определението на комисията не подлежи на обжалване. В срок от 30 дни обаче страните имат право да представят писмени възражения по предявените твърдения. Според записаното в Закона за защита на конкуренцията те могат да бъдат изслушани и на открито заседание на КЗК по казуса.
Анализите на регулатора са установили, че през този период „Булгаргаз“ едностранно е принуждавало клиентите си да продължат срока на сключения между тях договор без възможност за преговори и обсъждане на клаузите в него. Дружеството едностранно е поставяло пред клиентите си и определени условия, без които договорите не могат да продължат действието си и без насрещни реципрочни права за клиентите.
Държавното дружество е задължавало клиентите си да заявяват количества природен газ за следващата година по едностранно наложени Указания и Таблици със заложени в тях формули. Спазването на Указанията и коректното попълване на Таблиците води до необосновано завишаване на количествата газ, които потребителите заявяват за следващата година, а това би могло да доведе до неизпълнение на задълженията на клиентите за приемане на заявените количества, установи още регулаторът.
Поведението на дружеството има експлоатативен характер, тъй като клиентите му (крайни снабдители и потребители) нямат алтернативен обществен доставчик и са принудени да продължат да се снабдяват с природен газ от него.
Едностранно наложените от обществения доставчик условия в договорните отношения могат да доведат до прекратяването им, което от своя страна би довело до лишаване на клиентите от гарантираната им по закон непрекъснатост на доставките на природен газ.


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Потайните чистки на Си родиха пазар на слухове кой е следващата жертва
САЩ ще представят план за "икономическа изолация" за Иран следващата седмица
САЩ плащат най-високата доходност по 30-годишен дълг от четвърт век
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Земеделец откри 500-килограмова неизбухнала бомба в двора си
Мощна експлозия в завод за боеприпаси край Рим
Бащата на Михаела: Посегнеш ли й - ще ти откъсна ръцете и ще ти изтръгна езика! Бог прощава - аз не!
Александра Начева донесе втори бронз от европейското по атлетика
Ограничения по магистрала „Тракия“ заради ремонт