IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Икономисти очакват обрат на пазара на труда

Ако растежът се задържи, заетостта ще започне да расте, но изключително бавно заради несигурността на бизнеса

13:30 | 19.05.14 г. 37
Икономисти очакват обрат на пазара на труда

Тази година се очаква да е ключова за обрат в тенденциите при заетостта и безработицата. Според икономистите от Българската академия на науките (БАН), ако икономиката продължи да нараства, през 2014 г. може да се очаква увеличение на заетостта или поне пълно преустановяване на нейния спад.

Това коментира Любомир Димитров от Института за икономически изследвания на БАН на пресконференция, на която бяха представени тенденциите на пазара на труда и неравенството и бедността в България.

Ръстът на заетостта обаче ще бъде изключително слаб заради все още слабите темпове на растеж, а скоростта му ще зависи от скоростта, с която се разширява брутният вътрешен продукт (БВП), заключават икономистите в годишния си доклад.

За следващите две години – 2015-2016 г., се очаква да бъдат създадени около 100 хил. нови работни места, според прогнозата на икономистите от БАН. По данни на бизнес организациите обаче през годините на кризата бяха закрити 400-450 хил. работни места.

Бизнесът е предпазлив в разкриването на нови работни места заради все още недостатъчно стабилната и предсказуема среда. Затова и ръстът на икономиката от последните години, макар и слаб, все още не се трансформира в ръст на заетостта.

Спадът на заетостта чувствително се забавя

Любомир Димитров подчерта, че през последните години темповете на спад на заетостта значително са се забавили. Ако през 2010 г. броят на заетите се понижи с 3,9% на годишна база, през 2011 и 2012 г. беше отчетено намаление от 2-2,5%, то през 2013 г. спадът е от 0,4%.

Очакванията на икономистите от БАН са през тази година да спре да се увеличава и безработицата, която през 2013 г. достигна близо 13% и е с около 2 процентни пункта над средното за Европейския съюз (ЕС) равнище.

През миналата година обаче се наблюдава промяна в структурата на безработните – само около една четвърт от безработицата се дължи на намаляването на заетостта. По-висок е делът на безработните, които са се завърнали в работната сила и вече активно търсят работа, т. е. отчетен е ръст на икономически активните лица, коментира Димитров.

В доклада се посочва, че коефициентът на икономическа активност на населението се е увеличил до 53,9% (68,4% за населението на възраст от 16 до 65 години). За сравнение, през 2008 г., точно преди кризата, коефициентът на икономическа активност на населението беше 52,8% (67,8% за населението от 16 до 65 години).

Работната заплата – слаба връзка между производителност и растеж

Експертите отчитат, че през 2013 г. се наблюдава известно забавяне на ръста на номиналната работна заплата в сравнение с предходните две години. Според Любомир Димитров има няколко фактора, които обясняват забавянето – продължаващата икономическа несигурност въпреки отчетения растеж, преструктурирането на заетостта (забавя се темпът на съкращения, включително и на нископлатените работници), както и заради административните мерки на правителството за „изсветляване” на икономиката, които имат двуостър ефект.

Политическата несигурност и слабата инфлация също са сред факторите, които забавят ръста на заплатите, подчертават икономистите.

Според данните средната годишна заплата за страната през 2013 г. е достигнала 9 690 лева, което в номинално изражение е с около 5% повече спрямо 2012 г. В обществения сектор средногодишната заплата през миналата година е достигнала 10 073 лева, а в частния – 9 555 лева, отчитат икономистите.

Връзката между доходите, производителността и растежа остават слаби, подчерта проф. Васил Цанов от Икономическия институт при БАН. Според изчисленията от 2011 г. ръстът на реалната работна заплата изпреварва този на реалната производителност на труда, измерена чрез физическия обем на БВП, произведен от един зает. В резултат през последните години нараства индексът на разходите за труд, заключава се в доклада на икономистите.

Последна актуализация: 02:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

17
rate up comment 15 rate down comment 1
milioner4e
преди 9 години
Тва в учебника по макроикономика ли ти го пише, че в Q1 няма сезонна заетост? Опитваш се със смешни цифри и то за има няма едно тримесечие да ме убедиш, че тренда бил положителен, просто няма как да стане. Защото данните за БВП, износ и печалби са плачевни, така че ходи обяснявай на партийното събрание на БСП, че тренда е положителен, белкем поне *** ти повярват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 2 rate down comment 2
milioner4e
преди 9 години
Питай ме ако е била 14%, ама не е била последните 15тина години. А аз да те питам с какъв ръст е средната работна заплата? Доволен ли си от нея?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 15 rate down comment 0
bgMan
преди 9 години
Често реалността е едно а стъкмистиката съвсем друго нещо.Чакаме обещаните 250 000 работни места (постоянна заетост).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 5 rate down comment 10
Graf
преди 9 години
И твоят проблем е у партийните пристрастия и любовта към ББ. Та целият свят ти е крив без властта на милицьонерите. Да поясня за онези дето не са с наочниците на партийните членства. Когато броят на заетите за една година се е увеличил с близо 40 000 човека, през първото тримесечие на годината, спрямо същото на миналата, то дори и скептиците трябва да забележат положителен тренд. Без да си мислят, че са в розова или герберова градина. "През първото тримесечие на 2013 г. общият брой на заетите лица на 15 и повече навършени години е 2855.0 хил., а през първото тримесечие на 2014 г. общият брой на заетите лица на 15 и повече навършени години е 2894.1 хил." Така ни казват от НСИ, а дали 39.1 хиляди е много или малко е въпрос на гледна точка. Със сигурност е малко ако си фен на чалгарите от районното. Сезонна заетост в Q1 няма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 3 rate down comment 9
kalendar
преди 9 години
а тебе да те питам ако е била примерно 14 и сега е 13 да го смятаме за провал ли? А ръста на заплатите беше осезаем и при Инджова-средната ни заплата не е престанала да расте от...ехеее е те от тогава. Но ти няма как да го знаеш-милионер на заплата не се става.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 10
kalendar
преди 9 години
един вид-ти не си в България, но коментираш събитията в България от първа ръка? Е-нивото ти е като на полуграмотен ром, прости ми. А бегемана си е политически пристрастен. Само да знаеш-ако се чувстваш толкова притеснен за нацията, то върни се и прави БВП тук
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 18 rate down comment 1
milioner4e
преди 9 години
Graf, от чужбина ли си праскаш коментарчетата или се прайш на крив? Какво си тръгнал тука от 1 седмица да блещолевиш, че всичко е цветя и рози или, че сме тръгнали нагоре. Безработицата преди 1-2 години беше около 12% сега е 13% и сезонната заетост не може да оправи нещата. Или живееш в измислен свят или при тебе нещата много вървят, щото си доверено човече на някой хора облечени във власт в момента. И къде е осезаем ръста на заетите? Много интересно твърдение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 24 rate down comment 3
studioaa
преди 9 години
Илюзорно е да мислиш, че икономиката ни се е активизирала и сме тръгнали към подем. При съотношение работещ:пенсионер = 1:1 и работещ:неработещ = 1:2 е невъжможно да се излезе от блатото, дори и ако ще да си и Барон Фон Мюнхаузен. Дори и да се откриват някакви нови работни места, няма кой да ги заеме, защото всички млади мислят трескаво как да се измъкнат от тресавището наречено България. Аз лично наскоро предпочетох предложенията от чужбина за сметка на българските, а хората като мен са все повече. Несъмнено катастрофата *** на вратата и няма да можем да издържим дълго без да я пуснем да влезе повярвай ми. Ние сме най-застарялата нация на планетата и се топим с 0.9% годишно. Ние сме феномен невиждан до сега. Най-важните фактори за всяка икономика са раждаемост/смъртност и миграция, всичко останало е след тях. Надявам се след 100-на години ще може да се прочете нещо добро за нас по някоя прашасала книга.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 10
Graf
преди 9 години
Големият ви проблем е, че сте политически агитатори, та във всяко икономическо явление виждате някакво правителство. А къде споменах правителството на каквото и да е?И емиграцията не обяснява феномена. Даже и смяната на Ренета. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 16 rate down comment 1
SSIW
преди 9 години
Работодателите са се научили да ползват интернет?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още