Русия е готова да разгледа идеята за изграждане на газов хъб на територията на България, захранван чрез тръбите по планираното морско трасе на „Южен поток“. Страната обаче все още не е получила официално предложението, коментира руският енергиен министър Александър Новак.
Това е станало по време на конферентния разговор, който проведе българският ресорен министър Теменужка Петкова с руския си колега, уточняват от пресцентъра на енергийното министерство.
Новак е подчертал, че е нужно България да издаде необходимите разрешителни по морската част на трасето в оптимални срокове. Процесът е в ход и част от документите вече са издадени, коментира от своя страна Петкова.
Въпреки заявеното от президента на Русия Владимир Путин желание за прекратяване на работата по „Южен поток“, България все още не е получила официалната писмена позиция на Русия по казуса, става ясно още от съобщението.
Кабинетът „Борисов“ обаче вече започна да търси алтернативи. Една от тях е изграждането на газов хъб край Варна, на мястото, където ще свършва морската част на „Южен поток“. От България газът ще бъде разпределян към останалата част на Европа.
Идеята вече е представена пред Европейската комисия, като България ще настоява и част от изграждането на съоръжението да бъде финансирано по плана „Юнкер“.
Позицията на България по „Южен поток“ не е променена – проектът може да бъде осъществен само по европейските правила, обясни още Петкова на своя руски колега.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Парвулеску за целите на срещата Путин-Моди
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Панета: Трябва да се види подготовката за операцията на 2 септември
Панета: Ще се изискват големи усилия от Конгреса по случая от 2 септември
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Любимата TikTok звезда на Италия: 84-годишна баба призовава инфлуенсърите да работят
Вдовецът на Тина Търнър си има нова приятелка, влюбен е в 60-годишна американка
Защо Джордж Клуни се ядосал на Брад Пит в далечната 1991 г.?
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега
преди 10 години Всичко в тази статия е приятно,защото е оптимистично.ХЪБ във Варна е по-добре отколкото толкова спорния ЮП.Никой обаче не казва как ще накараме Русия да приеме проекта,след подписаните споразумения с Турция,пак за ХЪБ.Да се преодолее този проблем може само и изключително с ясна позиция на Брюксел.И накрая нашата министърка обърна каруцата-да,ако се спазват правилата на ЕС.Дамата очевидно не може да разбере ,че проектът ХЪБ изключва третия енергиен проект.Ако това чудо стане,във Варна ще има борса,където ще се продава по цени на едро.За България този проект е още по-добър-няма тръби,няма такси,но за сметка на това ще се построи мащабна инфраструктура.Толкова мащабна,че няма да си спомняме за ЮП.Дали ще ни я дадат обаче.Да сме се сетили преди Путин да бе обещал на турците.Ако Путин държи чак толкова на България,няма значение по какви причини,пак има шанс.Не далаверата е толкова мащабна,че по-вероятно е да ни пожертвуват-Брюксел заради Украйна,а Русия заради собствения си интерес. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Няма да е лошо ако си научил " Аз съм Българче " идейте ти започвата да съвпадат с нац.интерес на България ! Ако продължаваш така ще ти дадем най-хубавото българско име отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ами твоите роднини от Турция как во ше правят бе шуменски турчин? що не пишеш turkish man а се прикриваш зад bg срам ли те е признай? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Това си остава по-евтиния и къс маршрут за руския газ към Италия и Австрия.Сега дано ЕС да отпусне средства за проекта и за реализацията му. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Aбе обичат се младите и те това е.Накрая ще се вземат след толкова секс отговор Сигнализирай за неуместен коментар