Правителството обмисля специални мерки за Северозападна България, като една от тях е проектите по оперативната програма „Иновации и конкурентоспособност“ от Северозападния регион да получават допълнителен брой точки при кандидастване за средства от програмата.
„Ще се стремим да подкрепяме малкия и средния бизнес и инвестициите в изграждане на технологични предприятия“, коментира икономическият министър Божидар Лукарски, цитиран от БТА. Друга конкретна мярка са данъчни преференции за инвеститорите в региона. Добра възможност е изграждането на свободни икономически зони, посочи още Лукарски.
Днес в Монтана се проведе среща между бизнеса от Монтана, Видин и Враца, местната власт и вицепремиерите Меглена Кунева и Румяна Бъчварова, министърът на икономиката Божидар Лукарски, председателят на регионалната комисия към Народното събрание Найден Зеленогорски и заместник-министри. Организатор на „Форум Северозапад“ са депутатите от областите Монтана, Видин и Враца.
Прдставители на бизнеса от региона заявиха, че срещат много административни пречки за реализация на своите проекти и че банките в региона отказват да отпускат кредити за финансиране на добрите им идеи.
По време на срещата вицепремиерът Меглена Кунева припомни, че в края на миналата седмица беше одобрена програмата за трансграничното сътрудничество между Румъния и България. Общият бюджет на програмата е 258 млн. евро за периода до 2020 година. 216 млн. евро от тях идват от Европейския фонд за регионално развитие.
„Никой обаче няма да изсипе тези пари тук, ако не се подготвят качествени проекти“, добави Кунева, цитирана от пресцентъра на Движение България на гражданите. Вицепремиерът подчерта важността на региона, местната власт и предприемачите да посрещнат инвестиции.
Кметът на Монтана Златко Живков благодари на правителството за специалното внимание към региона и заяви, че местната власт и хората в Монтана, Видин и Враца очакват конкретни действия от централната власт в подкрепа на добрите намерения.
Той припомни, че в миналото също е имало подобни намерения от други правителства, които не са били реализирани.


Професор от УМБАЛ „Александровска“ обявява безсрочна гладна стачка
Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Неспазване на предимство прати един в болница
Единадесет парашутисти загинаха, след като малък самолет се разби край Нанси
Автомобил се преобърна в река Смядовска, неправоспособен шофьор на 18 години загина
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи