Досъдебно производство за безстопанственост, извършено от длъжностни лица във Военно медицинска академия (ВМА), е образувано във Военноокръжна прокуратура – София на 21 януари 2015 година, съобщават от прокуратурата.
Производството е започнало след проверка на дирекция "Вътрешен одит" при Министерството на отбраната. По делото към настоящия момент обаче няма привлечени обвиняеми. Извършват се разпити на свидетели, като от здравното заведение се изисква документация, относима към разследването.
Изискан е и доклад за извършена от органите на АДФИ финансова инспекция в Клиниката по дерматология.
Съобщението на прокуратурата идва, след като стана ясно, че освен държавното обвинение, и Сметната палата ще проверява виновен ли е тогавашният шеф на ВМА ген. Стоян Тонев в злоупотреби. Според одита на Министерството на отбраната във ВМА, докато той е оглавявал лечебното заведение, частна фирма е действала на територията на Клиниката по дерматология и е генерирала загуби за 10 млн. лева за сметка на военната болница.
Междувременно по-рано днес Тонев подаде оставка като депутат и председател на здравната комисия в НС с мотива, че само по този начин ще бъде изчистено името му. Това е станало след разговор с лидера на ГЕРБ и премиер Бойко Борисов. Вчера пред изпълнителната комисия на партията той отрекъл обвиненията в злоупотреби.
В съобщението от прокуратурата посочват още, че за констатирани нарушения при сключване на договори за отдаване под наем на помещения и медицинска апаратура, принадлежащи на ВМА, Военноокръжна прокуратура – София, е била уведомена от служба „Военна полиция“. Посочва се и хронологията на проверката, в резултат на която е образувано досъдебното производство.
С постановление на военен прокурор на дирекция „Вътрешен одит“ при Министерство на отбраната е възложено извършването на извънпланов одит на сключените договори между ВМА, представлявана от началника й ген. м-р Стоян Тонев, и Групова практика за спешна медицинска помощ „Дерма Прим“ МК ООД.
Основен предмет на проверка от одиторите на МО са били договор за медицински услуги от 29.11.2004 г., договор за наем на помещение за извънболнична помощ от 24.11.2004 г., както и на всички анекси към тях.
В резултат на одита е представен доклад, който обхваща и оценка на влиянието на сключените договори, касаещи помещения и апаратура – държавна собственост, по отношение на отчетените финансови резултати в Клиниката по дерматология, венерология и алергология към ВМА – София, за периода 01.01.2010 – 30.06.2014 г.
Още съдебни новини можете да прочетете в Dnes.bg


Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест
Двата икономически стълба, които поддържат Русия на Путин, може да се сринат
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
преди 11 години Дойде и времето на ВМА да го приватизират! отговор Сигнализирай за неуместен коментар