Карта на екологични конфликти и на добри практики, щадящи природата, публикува Екологично сдружение „За Земята“.
Картата представлява постоянно растаща база данни с информация за екологични конфликти и добри практики от страната и света. Към момента има публикувани около 70 случая от двете категории, информира организацията.
Базата данни дава възможност за търсене и показване на случаи според темата – например отпадъци. Според природозащитниците това е проблем в България, който показва неефективното използване на ресурсите у нас и липсата на качествено въвличане на обществото при планиране на големи инфраструктурни обекти като регионалните депа.
Сдружението издирва и картира най-значимите еко центрове в страната, които са отворени за посетители.
Картата позволява и филтриране по местоположение – да изберете дадена точка и да търсите за наличието на екологични проблеми или добри практики в радиус от между 1 км и 100 км.
Всеки може да публикува случаи - добри примери за екологосъобразни практики като еко-селища, хранителни кооперативи, фермерски пазари и др., както и екоконфликти като замърсяване, нарушение на защитени зони, конфликти с добивната промишленост и проблеми на градската среда.
Миналата година бе представен подобен проект - Международния атлас за екологични конфликти, създаден благодарение на проекта EJOLT за екологична справедливост, отговорност и търговия, финансиран от Европейския съюз.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Карди Би решила да даде втори шанс на Стефон Дигс
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?
Германската Aaronia представи нови технологии за борба с дронове