Кариерното развитие трябва да стане част от образователната ни система още преди учащите да влязат в университета. Това каза Милена Стойчева, изпълнителен директор на Junior Achievment Bulgaria, пред телевизия Bulgaria On Air.
Инициативата „Мениджър за един ден”, която стартира от сряда и предлага възможност на ученици в рамките на ден да попаднат в реална работна среда, съдейства именно за това, коментира Стойчева.
Предстоящият кариерен форум също е полезен не само за учениците, но и за самите работодатели, които се ориентират в нагласите и уменията на кандидатите, допълни тя.
На практика тези две инициативи предоставят възможност на хората от бизнеса да се включат в образователния процес – нещо, което вече прави образованието по-различно, по-прагматично и по-свързано с практиката в реалния бизнес, смята Стойчева.
По думите на експерта подобно преживяване – да бъдеш мениджър за един ден, е трансформиращо, защото поставя границата между очакването за дадена професия и това, което всъщнос е тя.
Има тенденция да се засилва участието на инженерни специалности, както и тези в сферата на биотехнологиите и на клиничните проучвания, подчерта Стойчева. Тя посочи, че това са нови тенденции на пазара, които се налагат, и бизнесът също е активен да ги предлага. Именно тези професии ще бъдат представени от професионалисти по време на кариерния форум, допълни Стойчева.
Още новини вижте на сайта на Bulgaria On Air


Нови правила за пенсиите влизат в сила до края на годината
Пламен Абровски: Започва засилване на контрола и изсветляване на цялата верига на доставки на храни
Иван Иванов се класира за четвъртфиналите на турнир в Испания
Община Варна е домакин на национална конференция за промяна на обучението в предучилищна възраст
ПБ: Оптималният срок за ВСС е юли, главен прокурор - през септември
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Coach стана хит сред Gen Z, а Shein и Temu отварят „кутията на Пандора“
Siemens: Има нарастваща инфлация и ще се задържи известно време
Г. Захариев: печалбите от AI засенчват войната в Залива
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Ранен гол за Септември срещу Спартак Варна
Областен координатор на ГЕРБ в Пловдив подаде оставка
Времето утре: До обяд слънце, после облачно и дъждове
Съдът пак отказа домашен арест на подсъдимия за катастрофата със Сияна