Европейският съюз (ЕС) не е външна политика за България, а е нашето семейство. Това каза президентът Росен Плевнелиев, след като бе удостоен с Годишната награда за проевропейска политика за 2015 г., предава прессекретариатът на държавния глава.
„Гордея се, че съм проевропейски президент – това обещах на българските граждани от първия си ден като държавен глава. Винаги съм подчертавал, че ЕС не е външна политика за България, а е нашето семейство“, каза той.
Държавният глава отново определи ЕС като уникален проект за мир и като най-доброто, което човечеството е създало от руините на Втората световна война.
„ЕС е двигател на развитието и най-мощният мотор на демокрацията на нашия континент и на света“, заяви Плевнелиев. „ЕС има нужда от доверието на своите граждани и днес си даваме сметка, че постигнатото не е даденост и може да бъде загубено.“
Според президента „постигнатото обаче може да бъде надградено, ако вярваме в своите ценности и ако се противопоставим на разделението, на пропагандата и на манипулираната история с единствения двигател, с който разполагаме – интеграцията, която свързва държави и народи и която е рецептата да противостоим на дестабилизацията.“
Президентът посочи, че пред Европа стоят още много предизвикателства и определи Европейската комисия като доверен партньор на България.
„Няма да допусна краткосрочни политически интереси да ни отклонят от правия път на европейското развитие. Във всяко свое действие трябва да търсим устойчивост и дългосрочност. Това означава доверие и заедност. За това и за достойното място на България в Европейския съюз ще се боря винаги, независимо на каква позиция ще бъда“, каза още президентът.
Днес той издаде указ за назначаване на Бетина Жотева за член на Съвета за електронни медии (СЕМ) от квотата на държавния глава, съобщават още от прессекретариата на президента.
Според чл. 24 от Закона за радиото и телевизията (ЗРТ) СЕМ се състои от 5 членове, от които трима се избират от Народното събрание и двама се назначават от президента. Мандатът на членове на СЕМ е 6-годишен и започва да тече с обновяване на състава от квотата на президента и на Народното събрание.
Съгласно ЗРТ решението на НС за избор на член и указът на президента за назначаване на член на СЕМ влизат в сила едновременно, уточняват от прессекретариата.


Мачовете по ТВ днес (6 декември)
Времето във Варна на 6 декември 2025
Никулден е! Вижте какви са традиции за днес
Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Дейвид Бут: Трендът е към услуги срещу такса, вместо комисионна
Дейвид Бут: Някои щати изискват да се инвестира извън Китай
Cambricon ускорява работа по AI в Китай и разчита на подкрепа
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Зеленски в действие: Андрий Ермак се прости и с още постове
Украински дрон удари сграда в Грозни, Кадиров обеща суров отговор
Меган Маркъл се свързала с баща си след ампутирането на крака му
Урсула и Мерц на крака при белгийския премиер за руските активи


преди 10 години "Съдът отмени глобата от 100 лв. на племенника на президента Росен Плевнелиев Станислав. 23-годишният благоевградчанин бе глобен заради неизпълнение на полицейско разпореждане....Освен за нарушение на Закона за движение по пътищата, на Станислав Плевнелиев е съставен и акт по чл. 264, ал.1 от Закона за МВР възпрепятстване работата на полицията, за който се предвижда глоба от 500 до 1000 лв. Впоследствие обаче Станислав Плевнелиев е глобен със 100 лв. от началника на 1-во РУП Благоевград Йордан Латинов по чл. 257 от Закона за МВР за неизпълнение на полицейско разпореждане." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Брейй, че се е разфучало около 9-ти май джуджето Президентко. Запълнило е със снажната си снага всички медии от вчера - сигурно и утре ще блести цял ден с включвания, за да не се заплесне некой сънародник по честванията на победата срещу нацизстка Германия в Москва.Похвално, бравос! България ще оцени по достойнство неуморния му труд за благото на Родината! Народът ще го нареди в алеята на славата - вероятно отдясно на Богдан Филов. Може да заслужи и същата съдба... хехе... отговор Сигнализирай за неуместен коментар