IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Клинични пътеки може да се прехвърлят в извънболничната помощ

Ръководството на Здравната каса ще предложи корекция на Националния рамков договор

15:32 | 01.06.15 г.
Клинични пътеки може да се прехвърлят в извънболничната помощ

Ръководството на Здравната каса ще предложи корекция на Националния рамков договор, така че вместо да се намаляват цените на клиничните пътеки, за да се спестят средства, от парите за болниците да се извадят значителен брой пътеки, с което разходите за тях да намалеят.

Такива са пътеките за очни болести, за кожни заболявания, както и за болести на ушите, носа и гърлото. Това съобщи в интервю за Дарик управителят на Националната здравноосигурителна каса д-р Глинка Комитов.

Той уточни, че е скептичен към идеята за намаляването на цените на клиничните пътеки, тъй като имало пътеки, които просто не трябва да се намаляват.

Миналата седмица надзорът на касата предложи именно тази мярка с цел икономии.

Д-р Комитов е убеден, че 75% от клиничните пътеки, по които касата плаща, могат да бъдат или извадени от болниците, или коригирани и това може да спести достатъчно средства, за да не се налага цените им да бъдат намалявани, както се очакваше.

Днес предстои ръководството на Касата да се срещне с Българския лекарски съюз, за да обсъди идеята за орязването на цените на пътеките.

Управителят на Касата уточни, че намаляване на цените на клиничните пътеки е последното, което ще предложи и когато го направи, то ще се отнася само за клиничните пътеки, които са надценени.

„На 29 декември е подписан договор за приемане на обеми и цени в медицинската помощ. Точно в този договор за обем и цени е записано, че когато се установи преразход, трябва да се премине към договаряне на промяна на цените. Винаги съм бил скептично настроен към намаляване на цените на клиничните пътеки. Първо, защото смятам, че има доста инструменти, които можем да използваме. Защо трябва да намаляваме цените и на лечебните заведения, които нямат преразход", попита Комитов.

Шефът на Здравна каса заяви, че ще предложи светкавично да бъде решен въпросът с цените.

„Предлагам значителна част от клиничните пътеки да бъдат извадени в извънболничната помощ, където разходите за изпълнението са по-ниски. Това са очни пътеки, кожни пътеки, уши, нос, гърло пътеки. Другото, което бих предложил, е част от дейностите в клиничните пътеки да могат да се извършват в болница, но да не се плащат на тази цена - цялата клинична пътека, защото има клинични пътеки, които са с диагностична процедура, която е много по-евтина, отколкото цялата клинична пътека“, обясни д-р Комитов.

Той даде пример с пътеката за диабетно стъпало - за цялата 2014 година до април 2015 г. са отчетени и заплатени 9580 случая. 86% от случаите са отчетени само с една процедура, която е изключително евтина, но по пътеката се плащат 1200 лева.

„Самите лекари, собственици и шефове на лечебни заведения твърдят, че някои от пътеките им струват значително по-евтино, отколкото ние им плащаме. Затова не на основание обема, а на основание на това, че са надфинансирани, ние ще предложим намаление на цената на някои клинични пътеки. Вероятно прогнозата ни ще се промени към по-благоприятна и ще се доближи до целта, която е не повече от 30 милиона лева дефицит", посочи управителят на НЗОК.

Подобна теза лансира преди дни и подуправителят на НЗОК д-р Димитър Петров. Той посочи, че има и друга възможност за икономия на средства - към средата на годината някои от дейностите, извършвани в болничната помощ, да се прехвърлят в доболничната - 15-20 клинични пътеки и процедури в областта на очните заболявания, лъчетерапията и други.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:19 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още