През двата месеца, през които реално действа регламентираната в Кодекса на труда възможност земеделските производители да наемат работници само за един ден, в Инспекцията по труда са регистрирани 67 539 образци на новия вид договори.
Големият брой е постигнат, въпреки че разпоредбата влезе в сила когато немалка част от активния земеделски сезон беше приключила, съобщават от Главната инспекция по труда (ГИТ).
Най-много еднодневни трудови договори са предоставени на земеделските стопани от Пловдив - 7 654, Търговище - 6 812, и Стара Загора - 6 078. По отношение на обработваните култури най-голям брой еднодневни трудови договори са предоставени на земеделски производители, обработващи лозови масиви - 19 555, и малинови насаждения - 11 697.
От 21 юли до 23 септември инспекторите по труда са проверили 799 земеделски производители с 8 675 наети работници. Най-много проверки на земеделски производители във връзка с еднодневните трудови договори са извършили инспекторите от Пазарджик - 64, следвани от тези в Сливен - 61, и Варна - 60 проверки.
Проверяват се както работодатели, заверили образци на еднодневни договори, за да се установи дали те на практика се използват, така и такива, които не са се възползвали от новата възможност или броят на регистрираните образци е недостатъчен предвид големината на обработваемите площи, посочват от ГИТ.
Все още се установяват случаи, макар и не чести, на полагане на труд без какъвто и да е договор, но основно при земеделски стопани, които не са се възползвали от облекченото наемане на работници.
Установените случаи на работа без договор са 37. Санкцията е от 1 500 лв. до 15 000 лв. Работодателите оправдават наемането на хора без договори с нежеланието на самите наети да подпишат еднодневни контракти, тъй като не вярват, че няма да загубят право на социално подпомагане и обезщетения за безработица, поясняват от трудовата инспекция.
По време на извънредната кампания в селското стопанство са установени общо 2 480 нарушения. За отстраняването им са предприети принудителни административни мерки и са съставени 57 акта за административно нарушение, става ясно още от съобщението на ГИТ.
Припомняме, че с промени в Кодекса на труда земеделските стопани в сектора "Растениевъдство" могат да сключват еднодневни договори за наемане на служители.
Наемането на такъв вид договор е максимално облекчено. Той не се регистрира в НАП, не се подава и уведомление да прекратяването му. На работодателите не им се налага да оформят трудови книжки и други документи, свързани с възникването и прекратяването на трудовото правоотношение.


"Войната" по пътищата взе две жертви за последните 24 часа
Тръмп: Постигнах фантастични търговски споразумения с Китай
Честваме паметта на преподобния Пахомий Велики
Черно море Тича допусна загуба и в третия мач от полуфиналната серия с Балкан
DARA "взриви" Евровизия и е на финал
САЩ са уведомили съюзниците за евентуално спиране на ротацията на войски в Европа
Тръмп искал да прибере иранския уран предимно за PR цели
Петролът се насочва към седмичен ръст, няма изгледи за край на войната с Иран
Паундът се срива след ескалация на бунта на лейбъристите срещу Стармър
Нийл Ричмънд за търговията САЩ-Ирландия и митата
Таен код в Dacia спасява човешки животи
Mercedes вкарва над 144 000 автомобила в сервизите заради гаснещи табла
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
В Хавана: Пуснете ни ток поне за три часа
От 9 юли: Летище Палм Бийч ще се казва "Донълд Тръмп"
Китай призова за трайно примирие между САЩ и Иран
Анчелоти преподписа с Бразилия до 2030
В Тексас беше екзекутиран мъж за убийството на професорка