Бедствено положение е обявено от късно събота вечер в общините Хайредин и Мизия заради преливането на язовир Рогозен-1, вследствие на обилните валежи, съобщиха от областната администрация във Враца.
Заради бедствието министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова снощи отпътува към село Рогозен, съобщи пресцентърът на МВР. На място тя се запозна с оперативната обстановка след преливането на язовира и предприетите превантивни действия.
След проверката си Бъчварова посочи, че предприетите действия за намаляване на последствията от разрушаването на преливника са правилни и навременни и няма непосредствена опасност от наводнения за населението.
Тя провери на място работата на аварийните екипи заедно с областния управител на Враца Малина Николова и кметовете на общините Хайредин и Мизия.
Хидропомпи продължават и в момента да източват язовира, за да спадне нивото му.
Евакуирани са 30 домакинства от селата Бързина и Ботево. Следи се постоянно и нивото на язовир "Бързина", който се намира под язовир "Рогозен".
От областната администрация във Враца напомнят на гражданите при необходимост да се обаждат на единния европейски номер 112, за да получат съдействие.
В Мизия още е пресен споменът на черния 2 август 2014 година, когато десетки останаха без домове след водната стихия в града. При потопа тогава загинаха двама души.


Във Военноморския музей представят най-новите си експонати, дарени през 2025 г.
Облачно време на много места в страната днес
Хороскоп за 6 декември 2025
Един район във Варна остава без вода днес
Без ток във Варна на 5 декември 2025
Луксозните марки и автомобилите помрачават прогнозите за Франция и Германия
Коалицията на Мерц е на ръба при решаващо гласуване за пенсионната реформа
Warner Bros. започва преговори за сключване на ексклузивна сделка с Netflix
Моди разстила червен килим за Путин, въпреки натиска от САЩ
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и алуминиево шаси
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Премиер, вицепремиер и министър на блицконтрол в НС
Борисов за протеста пред дома му: Ще дойде време да ходят пред техните къщи
Внукът на Мохамед Али ще подгрява Кобрата в Дубай
Червен код в Гърция, бурята "Байрон" настъпва здраво
ГДБОП и ДАНС разбиха група за ДДС измами, завлекли хазната с милиони
преди 9 години там са паднали по 100 л. на кв. метър само в рамките на 24 ч. (преди и след това още толкова), което е потоп, няма го и в мусонна Индияне е шега работа отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Абе каква опасност, то си прелива, министершата си ги залъгва - и догодина пак.Къде са парите за язовирите? отговор Сигнализирай за неуместен коментар