Директорът на Европол Роб Уейнрайт изпрати благодарствено писмо до премиера Бойко Борисов заради "значим оперативен успех в борбата с фалшификации на евро, постигнат от българските правоприлагащи и съдебни органи". За това се похвали Борисов в личия си сайт и в профила си във Facebook, пише Dnes.bg.
Писмото е по повод успешната операция на държавна агенция и регионална дирекция "Национална сигурност" през април месец, при която бе разбита печатница за фалшиво евро в околностите на Плевен. По думите на директора на Европол случаят е от изключително високо значение поради безпрецедентното качество на банкнотите и факта, че дори някои устройства за проверка на автентичността не са били в състояние да ги определят като фалшиви.
"Това е изключително важен случай. Тези, които допринесоха за неговата успешна реализация, трябва да бъдат поздравени и да бъдат подкрепени за реализацията на оперативния им потенциал във възможно най-голяма степен, в сътрудничество с Интерпол", апелира Уейнрайт. Той подчертава още, че разследващите органи и органите на прокуратурата трябва да бъдат поздравени не само за отличните резултати, но и за това, че съответните експерти на Европол са били поканени веднага, което е позволило да се включат незабавно и да участват в хода на разследването.
Директорът на Европол посочва, че благодарение на добрата координация и споделените доказателства, европейската правоприлагаща служба има хиляди страници данни за допълнителен анализ, от който най-вероятно ще произлязат много нови сигнали за разследване.
Уейнрайт информира премиера Борисов, че Европол вече е предоставил предварителен доклад, за да подкрепи наказателното преследване. "Моите служби остават на разположение да предоставят допълнителна подкрепа по този случай, в частност по отношение на криминалистичния анализ на електронните доказателства от всички иззети компютри, устройства за съхранение на данни и мобилни телефони", заявява директорът на Европол и допълва, че службата с удоволствие би домакинствала и оперативна среща, за да подпомогне координацията на оперативните мероприятия в засегнатите държави членки.


След Тръмп и Путин отива в Китай
Пламен Абровски: Във взаимоотношенията производители-търговски вериги цари тирания
Още три големи имена в "Мача на надеждата" в Бургас
Един от композиторите на „Бангаранга“ разказа как му е хрумнала идеята за песента
Демерджиев иска да се изчисли колко е струвало на държавата НСО за Борисов и Пеевски
Киър Стармър има един последен ход: страхът от това какво ще последва
Глобалният интерес към редки мравки засилва контрабандата от Кения
Компания за AI чипове набра $5,55 млрд. в най-голямото IPO за годината
Шефът на ЦРУ посещава Куба - нов знак за разочарованието на САЩ от преговорите
Си и Тръмп показаха единство за Иран и Ормуз, но не и решения
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Защо класическите Citroen-и нямат стандартен педал за спирачка
Ето я най-новата марка на BMW
Новият VW ID. Polo GTI - над 220 к.с. и 420 км пробег
Какви мерки въвежда Гърция за обществен ред и безопасност?
Абровски: Цените бяха изпуснати много преди еврото
Поискаха задържане под стража за четиримата имотни измамници
Тайван поиска САЩ да продължат да му доставят оръжия
Русия съди легендарната Елена Исинбаева за... 80 евро