Законът за концесиите беше гласуван днес от НС, въпреки гнева на БСП. След като президентът Румен Радев наложи първото си вето именно върху този закон след приемането му от 43-то НС, председателят на правната комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ го внесе отново на 30 май.
Днес проектът беше приет на първо четете с гласовете на депутатите от ГЕРБ, Обединени патриоти и ДПС. Единствено социалистите гласуваха единодушно против.
Според държавния глава законът въвежда широки граници за субективизъм и възможности за корупционни практики и вземане на решения, ощетяващи обществения интерес.
Неприемането на проекта според вносителите ще доведе до наказателна процедура срещу България, тъй като с текстовете се въвежда европейска директива. Така че се наложи парламентът да приеме ударно закона.
Още след като беше приет от предишното Народно събрание, Законът за концесиите се оказа доста спорен. Един от основните аргументи бе, че се отваря възможност за "вечни концесии".
Според Данаил Кирилов санкцията на парламента е една от гаранциите, че концесиите няма да са "вечни".
От БСП обаче и днес продължиха да твърдят, че със закона се въвежда концесия без срок и контрол.
Сериозен порок на законопроекта за концесиите е фактът, че той ограничава принципа за публичност, смята червеният депутат Атанас Костадинов. Според него текстовете нарушават и принципа на местно самоуправление и на прозрачността.
Александър Ненков от ГЕРБ отрече всички обвинения на левицата като "абсолютно нелепи".


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
Защитиха пътя към резиденцията на Путин във Валдай с мрежи против дронове
ЕС има тайвански проблем на стойност 2 трилиона долара