Заедно с Германо-Българската индустриално-търговска камара търсим възможности за сътрудничество в областта на дуалното обучение в сектор „Туризъм“. Това посочи министърът на туризма Николина Ангелкова при среща с генералния управител на камарата Митко Василев, съобщиха от пресцентъра на Министерството на туризма.
Идеята е в тази инициатива да бъдат въвлечени професионалните гимназии, университетите и представителите на туристическия бизнес, като се използва немски опит в тази сфера, обясни още министърът. Тя изтъкна, че министерството работи по създаването на Център за квалификация и преквалификация на изпълнителски кадри към Министерството на туризма. И поясни, че подобен пример за школи има в Испания, Португалия и Франция.
Темата с кадрите в туризма остава един от основните приоритети в работата на Министерството на туризма. Основната липса на специалисти в сектора е най-вече в изпълнителските позиции, като пикола, камериерки, сервитьори, рецепционисти, бармани, почистващ персонал и всички други, които се грижат пряко за комфорта на всеки един турист. Има и действащ Междуведомствен съвет за кадрите в туризма.
По време на срещата бе коментирано и участие на Министерството на туризма в туристически изложения в Германия с цел популяризиране на страната ни. Ключова роля в тази посока има традиционното представяне на България в най-значимия туристически форум в световен мащаб ITB – Берлин, посочи министър Ангелкова. За това тя и главният управител на камарата Митко Димитров обсъдиха възможности за осъществяване на съвместни инициативи в рамките на предстоящото изложение през март следващата година. България е сред най-дългогодишните участници в ITB Берлин, като участието и в тазгодишния форум беше за 49-и път.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Нийл Ричмънд за търговията САЩ-Ирландия и митата
Ford се превръща в акция за изкуствен интелект – в известен смисъл
Как ще реагират британските пазари на кандидатурите според Panmure Liberum
Anduril: Откриваме огромен интерес към антидрон системите
Колинс от Фед подкрепя задържането на лихвите за известно време
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Първи парламентарен контрол за кабинета "Радев"
Мотористи на протест днес заради поскъпването на "Гражданска отговорност"
Кейт: Mi chiamo Katerina
Днес слънце, но следобед по сценарий дъжд