През първите три месеца на годината индикаторът на икономическата активност в страната остана положителен, но се понижи до 0,08 от 0,21 за предишните три месеца. Това става ясно от изданието "Индикатор на икономическата активност в България", изготвено от Министерството на финансите (МФ) и публикувано днес.
Според данните дългосрочната позиция на икономиката продължава да се повишава до нива, съпоставими с тези от първата половина на 2007 г., но при цикличния компонент е отбелязано влошаване, като неговата стойност стана отрицателна за първи път през последната година, отбелязват експертите.
За цикличното понижение на ИИА допринесоха всички променливи, включени в съвкупния индикатор, твърдят от МФ.
МФ
Най-голям отрицателен принос имаха приходите от ДДС, поради намалението в постъпленията от данъка от внос. Това е в съответствие със забавения растеж на вноса през първото тримесечие на годината, ограничен от отбелязания спад при трети страни, както и с отчетеното отслабване в темпа на нарастване на потреблението, пише в анализа.
Външната икономическа активност, представена чрез реалния растеж на БВП на ЕС 28 също отбеляза циклично намаление спрямо предишните три месеца и кореспондираше с по-слабата осигуреност на поръчки в промишлеността и с по-неблагоприятните оценки за бизнес климата в страната. В отрицателна посока се промениха и очакванията за продажните цени и динамиката на заетостта в промишлеността. Регистрираното циклично понижение при натоварването на производствените мощности също бе сред основните фактори за влошаването на ИИА през първото тримесечие на годината, отчитат от МФ.
МФ
Прогнозите за второто тримесечие на 2018 г. са, че ИИА се очаква да нарасне, подкрепен от повишените оценки на предприемачите за бизнес климата в страната и поръчките в индустрията, както и възходящата динамика на международните цени. Подобни очаквания намират потвърждение и в отчетеното ускорение през месец април на 2018 г. при индексите в търговията на дребно, строителната продукция и индустриалното производство.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Карди Би решила да даде втори шанс на Стефон Дигс
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?
Германската Aaronia представи нови технологии за борба с дронове
Кремъл: Без преговори преди Украйна да се изтегли от Донбас