Най-големият успех на българското европредседателството ще бъде, ако държавите членки затворят три теми за България - приемането ни в Шенген, влизането ни в чакалнята на еврозоната и премахването на мониторинговия механизъм. Това каза първият министър за европредседателството и заместник-председател на БСП Деница Златева пред БНР.
"Очаквам част от тези теми да бъдат поставени по време на австрийското председателство", каза още Златева.
Тя съобщи, че политическата оценка на БСП за европредседателството ще бъде представена през тази седмица.
Златева коментира, че БСП като политическа сила е работила изключително активно по един от основните приоритети – Западните Балкани. „...БСП даде изключително голям принос към успешното парламентарното измерение на европредседателството, въпреки че към нас имаше много критики, че го саботираме", каза Златева.
Тя припомни, че на 1 декември парламентът е приел решение за позицията си по проекта на програмата на председателството.
„В това решение има една изключително важна точка, която, за съжаление, през изминалите шест месеца бе неглижирана от премиера и част от министрите. Тя казва, че министрите трябва да информират редовно парламентарните комисии по напредъка на организацията на приоритетите, а министър-председателят - за резултатите от заседанията на Европейския съвет”, уточни тя. Зам.-председателят на левицата добави, че за съжаление, за тези 6 месеца премиерът се е появил само веднъж в парламента и то след декларация на лидера на БСП. Тя заяви, че по време на председателството парламентът е останал игнориран.
Златева изрази поздравления към българската администрация и дипломация за работата им през тези 6 месеца.
Публичният образ на европредседателството се концентрираше между дейността и срещите на премиера и част от министрите, но основната дейност, този тежък труд, лежеше на плещите на професионалните дипломати, служителите в министерствата, МВР, НСО, НДК. В българското общество обаче остана усещането, че европредседателството бе превърнато в ПР акция на премиера и ГЕРБ", каза Златева.


Откриха тонове пипер от Северна Македония с пестициди
Подарък: „Синята зона“ няма да работи през целия уикенд за празника на Варна
Екстрадират варненец, пребил и опитал да удуши жена в Германия
Дара получи пожизнен семеен билет за музеите и археологическите обекти в Бургаско
Кючек и гюбеци под паметника на Асеневци в Търново взривиха социалните мрежи
Фараж запазва мястото си в британския парламент след частичните избори
Какво следва след победата на Фараж на частичните избори?
Фараж победи Граф Бинфейс на частичните избори в Клактън
Банкерите вече виждат сериозни пари в крипто - за останалите е крипто зима
Швеция проверява бюджета, за да гарантира правилното харчене на средствата
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Никола Цолов ще тества болид от Формула 1 в края на месеца
Популярен аргумент срещу електромобилите беше разбит
Костадинов атакува Радев, че е дал АМ "Черно море" на Турция
Слави: Кметът на София Васил Терзиев е абсолютен некадърник
Съдът остави в ареста бащата, пребил 5-годишното си дете
Ивелин Михайлов е завел дело срещу НС заради "Исторически парк"
От КНСБ категорични: Няма да се съгласим МРЗ да е 50% от основната