Казусът с Търговския регистър е един чудесен пример за това какво е значението на информацията в наши дни – тя е най-същественият ресурс. Затова и държавата трябва да излезе с план как ще реши казуса с възстановяването на регистъра в цялата му функционалност в най-кратък срок. За това настоява адвокат д-р Мартин Захариев от фондация „Право и Интернет“ в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.
"Нашите активи са банкови записи, нашата самоличност, нашите медицински досиета – всичко това се пази под електронна форма. Ето защо е важно опазването на информацията. Държавата при създаването на Търговския регистър е взела мерки да опазва тези данни, но очевидно това при сегашното състояние на техниката вече не е достатъчно, коментира юристът. – Една такава авария блокира целия бизнес в рамките на цялата държава, което е немислимо в 21 век.”
Според него технологията на изграждане на Търговския регистър е стандарт не само за държавните организации, но и за малките и средните предприятия.
"Ако е спазено проектирането на системата, което се задава с обществена поръчка, такъв инцидент не трябва да се случва. Трябва да се направи един доклад след отстраняването му и да се анализира времето за възстановяване – каква е причината то да отнеме толкова дълго време", каза експертът по киберсигурност Ясен Танев от Safer.bg.
Той обясни, че системата се състои от масивите от дискове, върху които е разпределена информацията и има повече от един сървър, който предоставя данните на крайните клиенти.
"Има международни стандарти, по които оперира държавната администрация, и не е нужно всяка държава да разработва свои правила за резервно копие на данни", посочи експертът.
По думите му държавата осъзнава какво трябва да се прави – да се извършват външни и вътрешни независими одити, стрес тестове и добронамерени хакерски атаки, с които да предотврати възникването на подобни инциденти.
Повече по темата вижте във видео материалите!


Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Автомобил се преобърна в река Смядовска, неправоспособен шофьор на 18 години загина
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест
преди 7 години 'всяка държава да разработва свои правила за резервно копие на данни'Какво копие бе, г-н експерт? ЕДНО копие?Боже, Боже.Трябват КОПИЯ, МНОГО КОПИЯ, само трябва да се прецени през какъв период от време! Аз на снимките вкъщи им правя поне по 4(ЧЕТИРИ) независими! Това на снимки, не на Регистър!!!!Луда работа... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Евалларка бе, аксперти!Машалларка, даже Аферим!!!НО къде бяхте преди белята? Къде???Като се обърне колата, пътища много. - казал го е народът.експерти... отговор Сигнализирай за неуместен коментар