IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Новата вълна протести – дежавю или нещо съвсем ново

Политолози и социолози коментират корените на общественото недоволство, изразено с протестите вчера

12:45 | 12.11.18 г. 37
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Вчера национален протест се проведе в 36 града в страната. Хората излязоха по площади и блокираха възлови пътища заради високите цени на горивата, идеите за повишаване на цената на задължителната застраховка „Гражданска отговорност”, данъците на старите автомобили, което прерасна в недоволство срещу бедността и лошото качество на живот у нас.

Политолози и социолози коментират къде са корените на общественото недоволство. Някои виждат във вчерашните протести желание за смяна на властта, а други - принуждаването ѝ да изпълнява ангажиментите си пред хората.

"Държавата съществува в изключително разделение в момента, а това разделение предполага недоволство, защото неравенствата са изключително големи", коментира политическият психолог проф. Антоанета Христова по bTV във връзка с протестната вълна у нас. 

По думите на социолога Андрей Райчев в тези протести виждаме разликата между „Не издържам” и „Не искам повече да живея така”, като сегашните протести са по-скоро изразител на второто гледище. „Не са бедни хора, не са роми, не са хора със застрашено социално положение, не са политически организирани, не са столичани”, каза той за профила на протестиращите.

“Страната е в скандали от около година, най-малко всяка седмица. Болестта е минала от скандали към протести”, отбеляза той и изрази мнение, че най-късно до местните избори ще се наложи да избираме предсрочно и нов парламент.

Христова вижда в общественото недоволство не желание за смяна на властта, а за принуждаването й да изпълнява ангажиментите си пред хората: „В последния месец се случиха неща, които са изключителни гафове, които слагат кръст даже на постиженията на целия преход – като изказванията на Валери Симеонов, като вдигането на цените или как се наказват коли вместо хора”.

Тя съзря в критичното обръщение на президента Румен Радев призив за промяна на системата в посока президентска република чрез енергията на улицата. Райчев обаче е на мнение, че по-скоро държавният глава се опитва да се идентифицира с народа - ако следва друг план, то би било осъдително. 

  

Пред БНР политологът Любомир Стефанов коментира, че със сигурност има някакъв политически интерес зад целия протест и цялата тази ситуация. “Подобен род организация спонтанно в социалните мрежи не може да се получи. Тук има някаква структура, която е мобилизирана – категорично. Въпросът е да разберем каква. Това със сигурност са хора, които са в близост с някоя или няколко от партиите“, коментира политологът и добави мнението си, че на БСП много й се иска да може да организира такова нещо.

Любомир Стефанов смята, че протестиращите майки на деца с увреждания няма да успеят да свалят Валери Симеонов от поста му. Освен това премиерът Борисов не иска да рискува крехкостта на коалицията.

Всяко служебно правителство може да инициира проверки на предходните министри, заемали постовете, припомни политологът и добави: „Едно служебно правителство, доминирано от БСП, би могло да започне да разплита предполагаема и хипотетична мрежа на конфликт на интереси, злоупотреби и всичко останало, за което президентът само намеква“.

Дори и да не падне под тежестта на сегашните протести, управленската конструкция е обречена да рухне, каза по радио „Фокус“ политологът проф. Евгений Дайнов. По думите му кабинетът „Борисов 3“ няма да изкара целия си мандат, защото конструкцията на властта не е устроена, че да издържи на сериозна политическа криза.

Най-разумното действие на премиера Борисов би било да събере европейските и парламентарните избори в едно с цел доизкарване на зимата, обясни политологът.

„Според мен няма конспиративна схема, в която президентът Румен Радев да участва с цел да се „катурне“ прословутата стабилност на управляващите. Има събиране на действия, които произтичат от една обща причина. Тази причина е поведението на властта. Сякаш върхушката на властта, група хора от управлението на държавата, всеки ден се събират и обсъждат един-единствен въпрос: „Какво да направим днес, за да подразним българския народ?“. От седмица наред те всеки ден правят такива фрапантни неща, които гарантирано дразнят хората. Това дразнене се отразява както в протестите, така и у президента, който от самото начало на встъпването си в длъжност чува всичко, което хората не харесват“, обясни проф. Евгений Дайнов.

Той коментира още, че словесните престрелки между президента и управляващите промениха своя контекст на фона на протестите. Бойко Борисов има сериозен проблем, тъй като неговите очаквания все по-драматично се разминават с реалността, от което личи и неспособността му за адекватна реакция, каза още проф. Дайнов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:49 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

17
rate up comment 7 rate down comment 4
neverland
преди 5 години
Може и да протестират срещу корупцията, но протестират срещу конкретна корупция и конкретни лица като извършители, а не срещу корупцията, по принцип. Както се протестира и срещу престъпността(битовата), но не ей така по принцип, а на база че в даден район има масово(увеличение) на посегателствата, което е измеримо и доказуемо, даже може и да има конкретни заподозрени...Виждаш ли разликата? Ей така, за неща по принцип не се протестира. Протестира срещу конкретен строеж, конкретен политик или конкретен нормативен акт на властт, а не срещу бедността, по принцип.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 33 rate down comment 6
опааа
преди 5 години
АВТОР: Емил ЙотовскиПротестът не е само за цената на бензина. Не е за майките. Не е за качване на власт на БСП или някой друг. Протестът, скъпи мои, е за всичко. 1. За обидата и безсрамните лъжи на едни 240 мушморока.2. За всички лустросани политици, които услужливо се показват по телевизията и бълват знаете какво.3. За съсипаната журналистика.4. За обезглавените вестници и скопените телевизии.5. За неомутризацията.6. За кражбите на всеки евроцент по някакви роднински схеми.7. За това, че схемаджия стана професия.8. За безпомощната полиция.9. За невъзможната медицина.10. За краденето от продрания чувал на земеделците.11. За един чичко от вчера, който обясняваше, че не е редно да се казва името на производителя на отровния спанак щото нещо не било законно май и щяло да има икономически последствия, пак май.12. За безумното образование. Вече не трябва да се нарича образование, а онуй.13. За майка ми, която живее (шегувам се с думата живее) с пенсията си.14. За нискокачествените храни на високи цени.15. За платените протестъри.16. За лотарията. Същата, която те краде докато ти дава тъпата надежда за щастие.17. За майките с болни деца.18. За майките със здрави деца19. За майките, които няма да могат да имат деца.20. За бащите, които не могат да изхранят семействата си.21. За висшистите, които бъркат по кофите.22. За ромите (това държа да се знае идва от древен Рим преки наследници на Ромул), които се размножават за пари.23. За престъпниците, които не са в затворите.24. За избитите животни по селските ферми поради виртуални причини.25. За нелепата ограда по границата. И северната и южната.26. За съсипаното ни Черноморие.27. За чудовищата, наречени финансови институции.28. За оня кмет, където едно шест годишно дете му се блъсна в джипа и го оправдаха в съда.29. За покритите и непрозрачни концесии.30. За АЕЦ Белене. Тоест гьола.31. За бензина.32. За цената на тока, парното и водата.33. За Бонус Малус.34. За данъците при колите.35. За ТОЛ системата.36. За теглените заеми по милиарди, които тепърва ще плащаме.37. За калинките, мисбикините, Каймановите острови, офшорките и фалшивите чужди инвеститори.38. За това, че могат да те сгазят на пешеходна пътека срещу 20 бона.39. За всички деца, които в момента губят живота си заради скапаната медицинска администрация.40. За здравната каса и фашизоидните методи, пробутвани като необходимост.41. За повишаване цената на транспорта.42. За ликвидираните БДЖ.43. За несправяне с битовата престъпност.44. За дупедавската бежанска политика.45. За джендърщината.46. За дебелоочието и безсрамието във всички аспекти на политиката.47. За лъскавите лимузини с инвалидни стикери.48. За разликата в ДДС-то върху лекарствата и ДДС-то върху хазарта. В полза на второто, разбира се.49. За обруганите гробища, където и умрелите нямат покой.50. За всеки един от нас, което прави още 7 милиона причини.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 7 rate down comment 11
s3
преди 5 години
Говоря за реформите които правим за да вървим по пътя на прехода. Тези реформи трябва да се направят, макар и да отнема време, макар и да са непопулярни. Вече 30г. вървим по този път и ако трябва още 30г. ще вървим, но ще се направят тези реформи, ние имаме воля.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 23 rate down comment 0
kamak61
преди 5 години
За кои реформи говорите?Коя точно се случи?Или след още 30г може би!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 34 rate down comment 1
Onia
преди 5 години
Протестират срещу корупцята в собствената си страна като поставят конкретни искания, които да я ограничат. В България излизаме на улицата само като сме гладни. В конкретния случай вместо да се протестира за намаляване на бензина с еди колко стотинки, би трябвало да поискаме поне разбиване на монопола на Лукойл, който държи всички складови бази (т.е. винаги минаваш през него, дори да си Шел или ОМВ), който не плаща данъци от години и за който не стана ясно дали сложи измервателните уреди.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 16 rate down comment 0
пасъм
преди 5 години
хахаМного бързо си забравил къде беше БХ по време на ОрешакаЦиркът продължава
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 8 rate down comment 4
neverland
преди 5 години
Спекулираш, за какво протестират румънците? За свобода и мир по света?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 12 rate down comment 31
s3
преди 5 години
Тези протести са изкуствени, подтиквани от опозицията която вместо да помага за доброто управление играе сечено и не влиза за сесиите на НС. Е не става така, кога се е чуло народни представители да не влизат на сесии?Отделно народът забравя, че вървим по пътя на прехода и реформите. Затова и трябва да се правят компромиси и да се гледа към реформите. Нали всички това искаме и вече 30г. вървим по този път. Не е редно да се отказваме и да поставяме такива искания.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 34 rate down comment 3
Onia
преди 5 години
Разликите в исканията на протестиращите в Румъния у България показват защо едните са по-добре от другите, както и защо тази разлика ще се задълбочава!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 25 rate down comment 2
V.At.
преди 5 години
Протестите са естествено следствие от навика на Борисов да "оправя нещата" след протести. Нормално е, дори да е просто от скука, да го тестват до къде ще стигне. Е, нямаме нефт, но наистина 500 евро за гражданска си е тестване на обществото.Едни тестват обществото, други правителството, трети дали не могат да намажат нещо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още