Въпросът за трети мост над Дунав между България и Румъния ще се решава в пакет с темата за по-добри условия за корабоплаването по настояване на румънската страна. Това заяви по време на парламентарния контрол министърът на транспорта Росен Желязков.
Този проект е изключително важен за Силистра, където инвестициите са никакви или унизително малки, изтъкна народният представител Александър Сабанов. Според него, ако се изгради мост между Силистра и румънския град Кълъраш, ще бъдат привлечени чуждестранни инвестиции.
Росен Желязков отговори, че на 28 март 2019 г. в Букурещ при съвместното заседание на българското и румънското правителство бе подписан меморандум между транспортните министри за съвместни инициативи за подобряване на корабоплаването по Дунав и по-добра свързаност.
"Винаги българската страна е настоявала за по-добра свързанос с мостове, а Румъния винаги е обвързвала това с подобряване на плавателността по Дунав. Затова двете теми се разглеждат в пакет по настояване на румънската страна", каза Желязков.
За възможни точки за трети мост се разглеждат Оряхово – Бекет, Русе – Гюргево, Никопол – Турну Мъгуреле, Свищов – Зимнич, Силистра – Кълъраш.
Единствено за изграждане на още един мост при Русе - Гюргево може да бъде ползвано еврофинансиране, тъй като мястото част от трансевропейската транспортна инфраструктура. За останалите точки възможните финансови източници са държавен бюджет, публично-частни партньорства или заемни средства.
"Изграждането на мостово съоръжение край Силистра не е отпаднало от приоритетите на правителстовто", обясни министърът. Сабанов отговори, че тове е пореден меморандум между България и Румъния, а действията дотук са нулеви.
Желязков репликира, че и петте локации са приоритетни. "Стоят и други въпроси, свързани със собствеността на земята, екология, транспортната инфраструктура, натоварването и трафика, регионалното развитие на местата, където ще бъдат поставени мостовите съоръжения", каза министърът.


Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Нови правила за пенсиите влизат в сила до края на годината
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Хилари Дъф се радва, че наближава 40 г.
Двама са задържани за вчерашното убийство в Монтана
Отличиха най-активните студенти в първото издание на SkillUp Arena в УЗФ
преди 7 години Добре е да има трети мост на Дунав, но той трябва да е или при Лом, или при Видин. Така ще се подсигури резервно трасе при проблем със сегашния мост при Видин и така ние столичани ще ни е по-удобно да пътуваме към Европа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар