До 2021 г. Националната система за управление на водите в реално време трябва да е финализирана.
Това съобщи в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Евгения Караджова, управител на ЕСРИ България.
“Компанията ЕСРИ България се е заела със задачата да създаде система за управление на басейна на река Искър, като първа фаза на Националната система за управление на водите в реално време. Целта пред проекта е да се осигури сигурната и безопасна експлоатация на водоизточниците в цялата страна, като се предостави възможност на всички ангажирани институции да предават и получават ценна информация по максимално бърз и точен начин, отбелязва тя.
Управителят на ЕСРИ обясни, че ще се направи централизирана гео-база данни.
“Информацията от всички партньорски организации ще се събере и ще е предостави на всички останали организации за безопасност на водните басейни у нас. Ще събираме, анализираме и моделираме информацията, за да можем своевременно да я подаваме към съответните органи. Така институциите ще могат ефективно и своевременно да предприемат нужните действия при възникване на рискови ситуации“, посочи тя.
Евгения Караджова напомни, че в България има отбелязани 160 рискови района от наводнения, четири от които са по устието на река Искър. Именно там ще падне фокусът на действия и следващият етап от изграждането на системата е да се очертаят съответните мерки, които всяко едно отделно звено трябва да предприема, каза още тя.
Повече от разговора вижте във видео материала.


Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
За младите колата е като Netflix: плащаш, ползваш и като ти писне, я сменяш
Как се организират агресивните групи за саморазправа у нас
Родители и ученици със спешен апел до Коцев: 400 семейства търпят резултатите от проблемите с училището
AI инфраструктурата създава нови печеливши сред индустриалните компании
Иран и САЩ изостриха тона относно преговорите за Ормузкия проток
Фракциите в Иран се карат за целите на войната в отсъствието на Хаменей
Пакистан твърди, че споразумението между САЩ и Иран е близо
Оставка на директор задълбочава кризата в най-големия индийски конгломерат
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Прокуратурата задържа мъж за тежка телесна повреда на дете
Ядрената зависимост от Русия: Западът трябва да се подготви за проблеми с "Росатом"
Париж затяга правилата за е-тротинетки: глоба от 135 евро без каска
Германски генерал: Русия вече изпитва НАТО за бъдещ конфликт