Депутатите приеха спешно промени в Наказателния кодекс (НК) заради нарушаването на карантината от някои хора, поставени под нея заради коронавируса.
Наказанието вече ще е до 5 г. затвор и глоба от 10 до 50 хил. лв. глоба за всеки, които по време на разпространението на COVID-19 наруши карантината.
Поправката е в чл. 355 в Наказателния кодекс, който досега предвиждаше, че ако деянието е извършено по време на епидемия, свързана със смъртни случаи, наказанието е лишаване от свобода до 1 година или поправителен труд.
Депутате промениха и алинея 1, която сега предвиждаше, че който наруши наредба, издадена против разпространяването или появяването на заразителна болест по хората, се наказва с поправителен труд или с глоба до 3 хиляди лева. Наказанието за това вече е лишаване от свобода до 3 г. и санкции от 1000 до 10 хил. лв.
Председателят на правната комисия Анна Александрова, която е депутат от ГЕРБ, обясни, че с увеличените санкции всички хора, включително тези, които са заразени, ще спазват нормативната база.
"Да имат отговорността да пазят всички околни, защото смятам, че само така, с отговорно поведение бихме могли да се справим с тази криза", заяви тя.
По време на дебатите за промени в НК депутатът от БСП Антон Кутев коментира, че вместо да работи здравната система, хората се подлагат на наказания. Според него увеличаването на санкциите е форма на злоупотреба.
Съпартиецът му Валери Жаблянов също разкритикува предложението и коментира, че днешният ден е паметен за НС не само, защото сутринта депутатите взеха решение за въвеждане на извънредно положения, но и за начина, по който променят закони с екстремни мерки.


Жълт код във Варна заради много студено време
Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
Унгарската Mol ще купи дела на "Газпром" в санкционираната сръбска рафинерия
Източна Европа взе втората най-важна позиция в ЕЦБ
Въпрос за $10 трилиона: може ли Европа да използва фондовия пазар срещу Тръмп
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
Mazda спира два от малките си модели
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Екокатастрофа до Карлово, хиляди мъртви риби
Ким Чен-ун уволни вицепремиер заради "некомпетентността" на чиновниците
Александър Маринов: Не виждам партньор на Радев от партиите в сегашния парламент
Снежна буря в САЩ доведе до катастрофа със 100 превозни средства
Мароко сезира ФИФА за изваждането на Сенегал на финала
преди 5 години Това няма сила, докато не се публикува в Държавен вестник - а, като гледам, няма нов извънреден брой. А българинът, докато не види тоягата, никакви заповеди няма да спазва! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Пичоа 80% от хората ще изкарат вируса на крак без да разберат че са приносители.От останалите 20% които имат симптоми само 1/2 ще отидат до болница.5% ще пукнат и какво остава некакви 5% за глоби или затвор...А как им му се иска на мутрата да глоби всички...Хайде като мине епидемията да видим колко са били в затвора? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години eби се в гъзa, ***! Заради такива като тебе сме на тоя хал! Аре у лево... и у затвора! Като не изпълняваш правилата ше платиш! Няма да изпозаразиш уязвими хора... тиражирани глупости са такива платени *** като теб! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години *Пyтя отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Пенсиониран старшина, ако това го беше измислил идола ти, тавариш ***, вече щеше да си се запенил от повтаряне колко било правилно и как точно така трябвало да се действа!Неслучайно водиш в класацията за най-Tъп *** копейник тук, въпреки силната конкуренция. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години абе я ходи на майната си ... 5 години затвор и 50 хиляди лева заради измислената и тиражирана глупост ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Правилно! Аман от лигавета, и деца и възрастни... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Само така! Време е да бъдем единно общество, което действа дисцилинирано! А както знаем, доборото наказание е в основата за добра дисциплина! отговор Сигнализирай за неуместен коментар