Услугите, предоставяни от Търговския регистър, от регистър Булстат, от регистър РИОС, са достъпни изцяло онлайн. Единствено Имотният регистър предоставя част от услугите си на гише. Това каза в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Габриела Козарева, изпълнителен директор на Агенцията по вписванията.
Козарева посочи, че спрямо настоящата ситуация, срокът за подаване на годишни финансови отчети се удължава от 30-ти юни до 30-ти септември, а този за т.нар. “нулеви декларации” се отлага от 31 март до 30-ти юни.
Според нея мярката, предприета за ограничаване на услугите, предоставяни от нотариусите, е доста разумна, защото тя по естествен път ще намали притока на хора към службите по вписвания.
“Ползвателите на електронни услуги не би трябвало да срещнат затруднения”, смята Козарева, като допълни, че услугите на Агенцията са изпълнявани електронно и по-рано, сега само се променя начинът, по който се пускат заявленията за тях.
Експертът отбеляза, че за подаване на заявление в Търговския регистър е необходим електронен подпис, както и за проверка на документите, с които се удостоверяват вписаните обстоятелства - във втория случай може и със сертификат, издаван от Агенцията.
“Гражданите трябва да имат предвид, че такси от Агенция по вписванията се събират единствено и само след заявена услуга. Те винаги се плащат по банков път, сметките са посочени на страницата на Агенцията”, коментира Козарева по повод опитите за измама в настоящата ситуация.
Вижте целия разговор на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.


Коцев слага още камери по кофите за боклук във Варна
Общинар оставил на тъмно входа на Морската градина във Варна заради кино
Семейство Коцеви са платили на Община Варна за заграбените имоти в Морската градина
Искат пълна забрана на Tik Tok за територията на България
Хороскоп за 15 август 2026
Парфюм без пол: Разделението на „мъжки“ и „дамски“ си отива
Авточасти или опаковки: Biomyc стартира производството от гъбен мицел в България
Пазарите са на рекордни нива, докато са в неведение за Иран и политиката на Фед
Спадът при петрола продължи след оценки за потока от Персийския залив
НАТО свали дрон, навлязъл във въздушното пространство на Латвия
Роботите в заводите не могат да заменят напълно хората
Продавате употребяван автомобил? Новите регулации на ЕС вече са в сила
BYD готви суперкола за рекорд на „Нюрбургринг“
Porsche се отказва от основния си електрически модел
Шофьори борят новите технологии с тиксо и стари автомобили
Започна опелото на убития Георги Кузев навръх рождения му ден (СНИМКИ)
Панчугов: Доверието в институциите трябва да е фокусът на правителството
ПСС: Подходящи са условията за туризъм в планините
Въпреки забраната: 81,5% от децата в Австралия все още се използват платформите
Пожар край хърватския Омиш изпепели къщи, коли и лодки изгоряха (ВИДЕО)