Намаляването на ДДС за ресторанти от 20% на 11% е мярка в полза на богатите, но не подпомага туризма. Това обясни в ефира на bTV бившият финансов министър от първия кабинет на Бойко Борисов Симеон Дянков.
Намаляването на ДДС за ресторанти, заведения и книги е недомислена мярка, тъй като тя помага само на богатите, каза той и подчерта, че от опита на други страни се вижда, че при подобни мерки цената спада между 1/ 4 или 1/5. По думите му, ако ставката у нас се намали с 11%, ще означава, че потребителят вместо да харчи 100 лв., ще даде 97 лв.
„Това няма да помогне на туристическата услуга. Проблем за туризма в момента е това, че няма транспорт и фактът, че хората не излизат“, допълни Дянков.
Според него мярката трябва да се нарече „мярка за подпомагане на богатите“. По думите му аргументът, че намаляването на ДДС ще изсветли бизнеса не е обоснован, защото голяма част от спестяванията, ако има такива, не влияят на цената, а на печалбата, която отива при собствениците.
Дянков предположи, че сега ще се повтори ситуацията от 2010 г., когато премиерът Бойко Борисов искаше да намали ДДС, но „след това се разубеди".
„Борисов тогава беше убеден, че това е добра идея. След това се разубеди. Смятам, че това ще стане и сега“, каза икономистът
Относно това с колко ще бъде редуциран БВП на страната заради коронакризата, Дянков посочи, че е по-вероятно да се сбъдне по-песимистичният вариант в икономическите прогнози заради пандемията. Той подчерта, че трябва да сме готови за „трудна“ година и трудно начало на 2021 г.


Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Единадесет парашутисти загинаха, след като малък самолет се разби край Нанси
Автомобил се преобърна в река Смядовска, неправоспособен шофьор на 18 години загина
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
преди 6 години Абслолютно е прав!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ДДС - Допълнително обиране на раята .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години алибегай от тука, бе гарсон. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Защо толкова много години не се повдига въпроса за повишаване на задължителния праг за регистрация по ДДС от сегашните 50,000 лв които са крайно неактуални към днешна дата. Този праг си е такъв от 20 години и отдавна е нелогично нисък. Препоръчвам на Investor.bg да инициират дискусия в медийното пространство по този въпрос. Лично според мен този праг за регистрация по ДДС трябва да е поне 250,000 - 300,000 лв оборот на годишна база. Това ще е изключително подходяща мярка за подкрепа на най-дребния бизнес. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Кое точно спира, собствениците да запазят цените, но да си прибират повече пари? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години То всички политически мерки, са недомислени, както и недомислените мерки, обикновено са политически. Предстоят избори догодина, а туризмът и развлеченията са основно лятото. Ако изтърват сезона, догодина с 5-10% по-малко гласове. Така поне ще имат оправдание, че са направили всичко, което "бизнесът" е искал.Симеон Дянков: Намаляването на ДДС е недомислена мярка отговор Сигнализирай за неуместен коментар