Фишове, наказателни постановления за нарушения и документи за административни глоби заради Закона за движение по пътищата за над 1,53 млн. лева са връчени чрез новата Автоматизирана информационна система "Граничен контрол", разположена по граничните пунктове. Това става ясно от отговор на вътрешния министър Младен Маринов на депутатско питане. Става дума 11 347 електронни фиша.
Специалната система, която проверява за неплатени глоби към Пътна полиция, работи от няколко седмици на девет гранични пункта – "Калотина", двата моста на Дунав, "Силистра", "Кулата", "Гюешево", "Капитан Андреево", "Лесово" и "Маказа". Преминаването става след плащане на актовете и фишовете.
Шофьорите с фишове биват отбивани встрани и имат два часа да платят чрез ПОС терминал. В случай, че решат да не плащат глобите, ще им бъдат отнети книжката и талона, а ако колата, която шофират, е на тяхно име, тя ще бъде спряна от движение.
Новата система разгневи шофьорите и провокира сериозен обществен отзвук, защото огромен дял от хората всъщност не знаят за това, че са направили нарушение, защото не са били уведомени. Проблемът съществува от години, но досега повечето хора научаваха при смяна на свидетелството за управление на МПС.
От 24 юни гражданите могат да проверят онлайн дали имат невръчени глоби по Закона за движение по пътищата. Справките се правят през интернет портала на МВР. Водачите ще могат да видят дали имат невръчени наказателни постановления (НП) и електронни фишове, като въведат номер на шофьорска книжка и ЕГН. Справката обаче не показва какви точно нарушения са извършени, както и какъв е размерът на санкцията. В случай, че излезе, че има невръчени фишове, лицето трябва да отиде на място в КАТ.
При връчването на наказателните постановления глобата с тях не става автоматично изискуема, а се взимат предвид процесуалните срокове по влизане в сила и сроковете за доброволно заплащане. След изтичане на законовите срокове обаче, глобата става изискуема, за което държавата е предвидила налагането на принудителни мерки, като временно отнемане на шофьорската книжка и временно спиране от движение на автомобила до заплащане на съответната глоба, става ясно от отговора на Маринов.
Именно това, според опозицията нарушава правото на гражданите на свободно придвижване, тъй като отнемането на шофьорската книжка или спирането на колата от движение на практика проваля планирани пътувания.
Според вътрешния министър обаче това не нарушава никакви права. От отговора му става ясно, че отнемането на книжката е регламентирано в закон и прилагането му не зависи от волята на полицаите, които са длъжни да вземат документа, ако глобата е просрочена. Маринов цитира Конституцията и посочва, че освен право на свободно придвижване, гражданите имат и задължението и да спазват законите и да си плащат глобите.
Връчването на наказателно постановление не означава автоматичното му влизане в сила. По закон санкционираният има 14 дни за плащане. Ако глобата се плати в този срок, тя се намалява с 30%, допълва още вътрешният министър.


Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
преди 5 години За по-малко от месец МВР връчи глоби за над 1,5 млн. лв. по границитеСнимка: БГНЕСФишове, наказателни постановления за нарушения и документи за административни глоби заради Закона за движение по пътищата за над 1,53 млн. лева са връчени чрез новата Автоматизирана информационна система "Граничен контрол", разположена по граничните пунктове. Това става ясно от отговор на вътрешния министър Младен Маринов на депутатско питане. Става дума 11 347 електронни фиша.Специалната система, която проверява за неплатени глоби към Пътна полиция, работи от няколко седмици на девет гранични пункта "Калотина", двата моста на Дунав, "Силистра", "Кулата", "Гюешево", "Капитан Андреево", "Лесово" и "Маказа". Преминаването става след плащане на актовете и фишовете.Шофьорите с фишове биват отбивани встрани и имат два часа да платят чрез ПОС терминал. В случай, че решат да не плащат глобите, ще им бъдат отнети книжката и талона, а ако колата, която шофират, е на тяхно име, тя ще бъде спряна от движение. Новата система разгневи шофьорите и провокира сериозен обществен отзвук, защото огромен дял от хората всъщност не знаят за това, че са направили нарушение, защото не са били уведомени. Проблемът съществува от години, но досега повечето хора научаваха при смяна на свидетелството за управление на МПС. ОЩЕ ПО ТЕМАТАНарушава ли правата на гражданите новата система за преминаване на границата?Шофьори с неплатени глоби минават границата след плащането имОт 24 юни гражданите могат да проверят онлайн дали имат невръчени глоби по Закона за движение по пътищата. Справките се правят през интернет портала на МВР. Водачите ще могат да видят дали имат невръчени наказателни постановления (НП) и електронни фишове, като въведат номер на шофьорска книжка и ЕГН. Справката обаче не показва какви точно нарушения са извършени, както и какъв е размерът на санкцията. В случай, че излезе, че има невръчени фишове, лицето трябва да отиде на място в КАТ.При връчването на наказателните постановления глобата с тях не става автоматично изискуема, а се взимат предвид процесуалните срокове по влизане в сила и сроковете за доброволно заплащане. След изтичане на законовите срокове обаче, глобата става изискуема, за което държавата е предвидила налагането на принудителни мерки, като временно отнемане на шофьорската книжка и временно спиране от движение на автомобила до заплащане на съответната глоба, става ясно от отговора на Маринов.Именно това, според опозицията нарушава правото на гражданите на свободно придвижване, тъй като отнемането на шофьорската книжка или спирането на колата от движение на практика проваля планирани пътувания.Според вътрешния министър обаче това не нарушава никакви права. От отговора му става ясно, че отнемането на книжката е регламентирано в закон и прилагането му не зависи от волята на полицаите, които са длъжни да вземат документа, ако глобата е просрочена. Маринов цитира Конституцията и посочва, че освен право на свободно придвижване, гражданите имат и задължението и да спазват законите и да си плащат глобите.Връчването на наказателно постановление не означава автоматичното му влизане в сила. По закон санкционираният има 14 дни за плащане. Ако глобата се плати в този срок, тя се намалява с 30%, допълва още вътрешният министър.Написаното не е вярно и ако наистина го е казал министърът е тъжно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар