Ако ситуацията не беше толкова политизирана, колкото е в момента, щяхме де си помислим, че някой е измислил добра икономическа мярка. Това коментира в ефира на bTV бившият зам.-финансов министър Любомир Дацов. Той е член и на Фискалния съвет.
Коментарът му бе относно това доколко са адекватни икономическите и социални мерки на управляващите. Увеличение на заплатите в държавната администрация за служители, които работят на „първа линия“ в условията на корона вируса. Надбавки за пенсионерите и пари за бизнеса, който пострада от кризата – това обеща кабинета преди дни.
„Това действително е свързано с усилията, които някои хора полагат в борбата с коронавируса, друг е въпросът доколко е ефективна (помощта, б. ред.)“, коментира Дацов.
Според него много изследвания показват, че по време на криза една от добрите и работещи мерки е именно вдигането на доходите, особено свързаните с пенсионерите. Самият механизъм на трансмисия към икономиката поне в България е доста ефективен според данните, отбеляза Дацов.
Той обаче уточни, че в случая това, което е ръководило правителството да обяви тези намерения, всъщност няма нищо икономическо. По думуте му повечето от мерките, които бяха обявени като антикризисни, всъщност са насочени към потушаване на напрежение или „купуване“ на симпатии“, смята Любомир Дацов. Той успокои, че управлението на бюджета е изключително спестовно в тази ситуация.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 5 години Народът си избира вожда 10 години, точно щото си го харесва.----по някога си много наивен :))) само първия мандат си го избрахме... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години те са съгласни че не стават за нищо... но нека да ги оставиме да цапцаросват още 6 месеца... ае бегай, не се наядоха !!!! :)))всеки гербарски *** е половин Ванга... те знаят бъдещето и изхода от следващите изборите и сега ни пазят от нашите грешки... ти да видиш, ние решихме че го правят от личен интерес :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Според теб ЕК и ЕНП гласуват на изборите у нас и избират вожда. Нищо подобно. Народът си избира вожда 10 години, точно щото си го харесва. Той се яви като един хайдутин в политиката. С ***, но лют и справедлив изказ, радваше народа. С постоянното си себеизтъкване - "Аз ви направих това, аз ви вдигнах онова...." Та хората хем му се смееха, хем си го избираха, щото го чустваха, като един от тях, но издигнал се и реализирал "българската мечта"... Така че също като в Правец, ще минат години и един ден стари комити, яли покрай неговата копанка, ще вдигнат паметник и на Баце в Банкя. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Аз и ти какво предпочитаме няма никакво значение. Важно е Европа какво ще реши, а тя е в много деликатно положение в момента. Избора е дали да подкрепи явен престъпник, който обаче е удобен и послушен и по този начин да се дискредитира или да се дистанцира от мутрата, но рискувайки на негово място да дойде друг не толкова послушен... Но това си е морална дилема на ЕК и ЕНП. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Нямам нищо против, може и септември, ще се радвам, да видим истината. Съгласен съм, че прости хора ни управляват и това е причина за протест и смяната им. Въпросът е че друга група от хора прекалиха и не е ясно какво защитават. Това повече не се търпи. Да се протестира - да. Но да ми влизаш по този начин на мен, който нямаше против протеста, това вече не ми е ОК.Предпочитам да ги изтърпя до пролетта. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Нямам нищо против, може и септември, ще се радвам, да видим истината. Съгласен съм, че прости хора ни управляват и това е причина за протест и смяната им. Въпросът е че друга група от хора прекалиха и не е ясно какво защитават. Това повече не се търпи. Да се протестира - да. Но да ми влизаш по този начин на мен, който нямаше против протеста, това вече не ми е ОК.Предпочитам да ги изтърпя до пролетта. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Пролетта е мнооооого далеч още, първо има есен после следва зима, протестите се отразяват все по-обширно в Европа, особено в Германия .... едва ли Меркел и компания ще могат да мълчат до пролетта чак. Очаквай развръзка до края на септември (както Томи подсказа) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Няма нищо лошо в това мерките да съвпадат с очакванията на хората. Какво потушават, ще видим напролет. Дано да не се наложи да плащаме скъпо след 2021 година, всички останали, които внасяме, а не получаваме.Майки, бащи, стринки и лели да си гледат тях и да престанат да играят по чужда ***, че отсвирването им вече е на една крачка. Наистина Майчето да престане да скача в л... с гаменските си изцепки и да спре да насъсква майки на деца с увреждания, че преиграването е налице и това не води до симпатии - напротив.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Да верно е че по вечето мерки са приложени от правителството за потушаване на напрежението но за радост те съвпаднаха с правилни икономически решения - трикратно увеличение на пенсиите по 50 лв за тримесеца валчари безплатни за почивки облекчаване положението на бизнеса Липсват стимули за увеличение на износа но и за това вероятно ще се сетят от правителството Ако увеличат още стимулите българската икономика може и да се измъкне от сериозна криза и рецесия отговор Сигнализирай за неуместен коментар