Регионите и общините в България трябва да са активен участник в процеса по дигитализация на културното и научно наследство, тъй като научният и туристическият сектор трябва да съществуват в симбиоза. Именно поради тази причина на международния форум DiPP2020 за дигитализация на културно и научно наследство под патронажа на ЮНЕСКО основните теми бяха методиките и добрите практики за дигиталното представяне на материалното и нематериалното наследство. Това съобщи в ефира на Bloomberg TV Bulgaria доц. д-р Мария Желева, изследовател от екипа на DiPP2020.
По думите й общините в България работят много активно по отношение на представянето и осигуряването на свързаност между културното наследство, с което разполагат организациите на територията на съответната община, и туристическите възможности.
„Всички общини имат възможност да кандидатстват за национално и за европейско финансиране, но всичко опира до въпрос на желание за участие в процеса по дигитализация", коментира доц. Мария Желева.
Тя напомни, че идеите на конференцията са свързани пряко със стратегическите цели на Европейския съюз и с изграждането на обща европейска идентичност.
За постигането на това начинание е необходимо създаването на един нов социален феномен, т.нар. "обща европейска културна памет" - споделянето, опазването и припознаването на отделните национални етнически културни наследства, които да бъдат цифровизирани и да бъдат представени в една културна виртуална платформа на Европа", посочи експертът.
Мария Желева поясни, че процесът по дигитализация на културното наследство "не е лесна задача и докато нужните технологични устройства могат лесно да бъдат набавени чрез финансиране, набирането на човешки ресурси е бавен и трудоемък процес".
"Човешките ресурси трябва да бъдат квалифицирани за употребата на тези устройства и технологии, както и запознати с правилата по процеса на цифровизацията. Затова, в рамките на тази конференция са представени, от една страна, чисто технологични методи и подходи, а от друга - установени добри практики, за да може цялата културна общност да се възползва от постигнатото до момента", разкри експертът.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.


За младите колата е като Netflix: плащаш, ползваш и като ти писне, я сменяш
Как се организират агресивните групи за саморазправа у нас
Родители и ученици със спешен апел до Коцев: 400 семейства търпят резултатите от проблемите с училището
За утре е обявен жълт код за силен вятър във Варна
Младежи създават кът за четене в Морската градина във Варна
Оставка на директор задълбочава кризата в най-големия индийски конгломерат
Nvidia успокои кредитните пазари с външно финансиране за $500 млрд.
Руската икономика се връща към растеж въпреки ударите с дронове
Германските шпиони ще имат право да действат за възпиране на нарастващите заплахи
Норвежкият фонд за $2,3 трилиона отчете най-силно тримесечие от 2020 г.
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Диненият маникюр превзе лятото
Два пожара горят в Хасковско, битката с огъня в Сакар продължава
Край на "алкохола под надзор" за тийнейджъри в Германия
Полицията абдикира: Агресивни деца тормозят и жителите на Варшава