Не може да бъде поставяна втора доза от различна ваксина. Задължително е пациентите да получат втората доза със същата конкретна ваксина, която са си избрали, за да имат защита. Това посочи пред БНТ Михаил Околийски, представител на Световната здравна организация (СЗО) за България.
"Не може да бъде сложена една ваксина, а после друга, най-малкото защото няма клинични доказателства, че това ще бъде ефективно и човек ще бъде предпазен", каза той.
Специалистът коментира, че цялата дискусия около ваксината на AstraZeneca е политическа, повлияна от "други фактори", защото това е ваксина, която е доказала ефикасността си.
Коментарът бе по повод на вчерашния анонс на здравния министър, че португалското председателство на ЕС предлага да се ограничи прилагането на препарата на AstraZeneca изцяло на хора под 60 години. Все още няма окончателно решение, но няма и яснота какво се случва с хората, които вече са си поставили първа доза от ваксината, с тези, които държат да си поставят и втората доза от същата ваксина, както и какво ще се прави с наличните вече дози ваксини. Според Костадин Ангелов те може да бъдат изтеглени при липса на интерес към тях.
Околийски обърна внимание, че освен загубата на човешки животи и дните, прекарани в болест, другото негативно въздействие е върху психичното здраве. „Никой не си даваше сметка какво ще бъде влиянието на коронавируса върху психиката на хората, които го преболедуват“, каза Околийски, като цитира изследване на Оксфордския университет и Световната здравна организация, според което всеки трети преболедувал развива някакво психично страдание до 6 месеца.
Според него решението трябва да е мултисекторно, тъй като това не е проблем само на здравната система. Въпрос е на политически ангажимент на най-високо ниво. В тази област не трябва да се хабят гръмки думи, а да се инвестират сериозни средства, призова Околийски.
Нужна е и законодателна инициатива в следващия парламент, за да бъде гарантирана безопасността на уязвимите групи, каза още той.
Относно бъдещите имунизационни паспорти Михаил Околийски заяви, че те не бива да бъдат използвани за отнемане на правата на хората.


Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Откриха труп на жена в Елените
Въздушната линейка транспортира пострадал до София
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Николов: В район „Приморски” установихме нещо доста по-притеснително
Корман Исмаилов: ДПС е приключило
Челен удар край Луковит:14-годишно дете пострада тежко
Украйна не е единствената бойна организация, която оформя автономна война
Първан Симеонов: Може да се окаже, че моделът остава без Борисов и Пеевски, но с нов началник
преди 5 години за който е преболедувал ковид19 и се интересува за ваксинирането ... но с уговорката , че трябва да се консултира все пак с личният лекар ... !!https://***.europeanpharmaceuticalreview.com/news/147170/a-single-vaccine-dose-is-sufficient-for-immunity-in-covid-19-survivors-finds-study/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар