Купуването на новите модулни патрулни кораби за Военноморските сили (ВМС) е приключило, но предстои задължително сделка за боеприпасите за тях и тя е на сериозна цена. Приблизителната цена на тези боекомплекти варира между 400-500 милиона и един милиард лева, посочи министърът на отбраната в служебния кабинет Георги Панайотов, цитиран от БТА.
Изказването на министъра е по повод модернизационния проект за ВМС.
„Не можем да планираме купуване на боеприпаси преди да е ясна конфигурацията на двата кораба, преди да се сключи договорът не може да се планира купуването на боеприпаси, коментира началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. - Доставката на боеприпаси не е еднократен, а непрекъснат процес.“
Той посочи, че до получаването на първия от двата кораба през 2025 г. процесът по придобиване на боеприпаси ще върви паралелно.
„Не е задължително да придобиваме няколко боекомплекта, ще се съобразим с финансовите възможности. Можем да си позволим да бъдем гъвкави, но да осигурим достатъчно отбранителен потенциал“, категоричен е адмирал Ефтимов.
По думите му ще водим преговорите за доставка на боеприпасите, защото фирмата доставчик на корабите не може да ги осигури.
„В договора има заложени вид оръжейни системи, на този етап се оглеждаме за боеприпаси, съвместими с предвидените оръжейни системи на кораба. Дали ще предпочетем други системи е в компетентността на ВМС“, заяви военният министър.
За проекта за нови бронирани бойни машини за Сухопътните войски министърът обясни, че на 11 май е докладвано на Министерския съвет, че "Терем" евентуално има възможност да произведе тези бронирани машини.
„Но решение няма, конкретна оферта от "Терем" няма, няма решение да се правят там“, обясни министърът на отбраната.
Във връзка неосъществения проект, при който фирмите, допуснати до финалния кръг, дадоха оферти, надвишаващи предвидения финансов таван, Панайотов информира, че вчера се срещнал с представители на едната фирма.
Нейните представители обяснили, че дадените първоначално изисквания и условия са променяни в течение не преговорите, което принудило участниците да сложат т.нар. буфери, което довело до неприемливата цена.
Проверки на Главна дирекция "Инфраструктура на отбраната" установили, че над 90% от поръчките са възлагани директно на фирми - без търг, не е имало разговори с други изпълнител и не е направено пазарно проучване.
Като друг констатиран проблем Панайотов посочи 100% авансово предплащане, като така, по думите му, Министерството на отбраната е кредитирало частни фирми с бюджетни средства.
„За 2020 г. например поръчките са на стойност над 159 млн. лева - от които 99% са дадени на директно възлагане, разкри министърът. - Приключилата проверка за 2018 и 2019 г. е изпратена както до АДФИ, поради съмнения за нарушаване на финансовата дисциплина и нарушения в прилагането на закона за обществените поръчки, така и до прокуратурата - поради съмнения за прилагане на практики, противоречащи на приложимите закони и договорни клаузи, и липсата на контрол по изпълнението на договорите.“
В момента тече проверка в две търговски дружества - "Терем" и Изпълнителната агенция "Военни клубове и военно-почивно дело".
Георги Панайотов представи и информация за договори, които МО е сключило за възлагане на услуги на медии. В периода януари-март за излъчването на рекламни клипове за кампанията "Бъди войник" в две национали телевизии са изразходвани 240 хил. лева с ДДС.
„Като се има предвид, че министерството разполага с Военен телевизионен канал, който е на бюджетна издръжка към него, е бил сключен договор с телевизия с фолклорна насоченост за изготвяне на периодични месечни предавания с военна тематика, на стойност 36 хил. лева с ДДС“, каза Панайотов.
Възлагана е и услуга за поддръжка на фейсбук платформа на стойност 36 хил. лева, като предишните години това е било извършвано от щатни служители на ведомствения пресцентър.
„Състоянието на отбранителните способности на въоръжените сили позволява изпълнението на задачите по мисиите, произтичащи от конституционните задължения за гарантиране суверенитета, независимостта и териториалната цялост на страната“, отчете военният министър, но добави, че това е придружено с редица ресурсни и технологични ограничения, за премахването на които се работи.
Недостигът на личен състав е в рамките на около 20% - както за армията, така и за въоръжените сили, като най-сериозен е в Сухопътните войски – 30% при офицерите.


От днес изплащат последните пенсии в лева
Къде са най-опасните пътни отсечки във Варна
Унгарската МОЛ иска да купи чуждестранните активи на "Лукойл"
Защо плащаме скъпо за храна с неясен произход?
Освен че няма риба, намаляват и рибарите
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Hensold: Пазарите са водени от настроението
Hensold очаква до 10-15г военните разходи да продължат
Hensold подкрепя някои доставчици на автопроизводителите в Германия
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и лека алуминиева рамка
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Един от най-добрите двигатели на Audi навърши половин век
Pininfarina възроди първото поколение на Honda NSX
Японски компании съдят администрацията на Тръмп заради митата
Земетресението с магнитуд 5,9 в Невада се оказа грешка на предупредителната система
От Полша: Агресията на Русия сега надмина тази на СССР през 70-те години на 20 век
Облачно ще е днес, ще вали в западната половина на страната
И в еврозоната - цените на жилищата у нас ще продължат да растат
Османската династия ще съди турчин, живеещ в САЩ, представящ се за османски принц
преди 4 години Пукането трябва да е едно. Сребърен куршум, снаряд или ракета. ББ друго не го убива. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години 1 милиард лева за колко пукания ще стигнат? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Айде, пари има за харчлък :) Пенсионерите да ***. отговор Сигнализирай за неуместен коментар