Появата на омикрон – новия щам на COVID-19 в Южна Африка, е притеснителен, но в никакъв случай не е повод за паника. По-голямата част от мутациите на новия вариант са в механизма, чрез който вирусът се свърза с човешките клетки, което може да окаже влияние върху това как имунната система реагира на вируса. Това коментира пред Bloomberg TV Bulgaria проф. Радостина Александрова от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при БАН.
Тя обясни, че докато вирусът се предава от хора на хора, ще възникват нови варианти, но за момента вирусът не е толкова изменен, че да се говори за напълно нов щам, за който ваксините може да не са толкова ефективни. Списъкът на страните, в които е открит новия вариант, най-вероятно ще се увеличи, добави Александрова.
„Една част от тези мутации са ни познати от други варианти. Притеснително за специалистите бе, че за някои от тях вече се знае, че могат да направят вируса по-лесно предаваем от човек на човек и да му помагат да избягва до някаква степен имунния отговор, създаден към предишни варианти или от ваксините, с които разполагаме“, добави експертът.
Независимо от мутациите, очакванията са, че пълният ваксинационен курс ще може да предпазва от тежко преминаване на заболяване, предизвикано от омикрон варианта, каза Александрова.
Това че вариантът може да се разпространява по-лесно, не го прави по-опасен – за момента нямаме подобна информация, уточни Александрова. Бета вариантът на коронавируса се справяше най-добре с човешката имунна система, но не успя да се разпространи особено извън Южна Африка, където бе първоначално установен, напомни тя.
Въпреки че боледуват по-леко, децата могат да се разболеят много сериозно, предупреди Александрова и добави, че те са особено уязвими, ако имат съпътстващи заболявания.
Целия разговор може да гледате във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина


преди 4 години Не знам, как си? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години А плоскоглавите? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Как са *** ***? Нови опорчици има ли, има ли? ... :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Интересни подробности около фъксините. КОВИД ГАТАНКИ с д-р Георги Тодоров. Страхотни разкрития от това, което става зад гърба ни: https://mmm.youtube.com/watch?v=tIjDd58MNuA отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Колко бустера ли? Ами докато все още мърдаш... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Той й ковида не е ама маса хора се изпонатряскаха с експериментални отрови.Масово умират вакснатите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години мхм , на дупарата има място за цялата гръцка азбука ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години 8. За толкова има място в електронното досие. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години "...пълният ваксинационен курс ще може да предпазва от тежко преминаване на заболяване...".............какво означава това ...колко бустера ? ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Омикрон не е повод за паника > Те въртоглавите се паникьосват. Мене ми не дреме! отговор Сигнализирай за неуместен коментар