fallback

Какво да правим със Сребърния фонд?

Парите не са чак толкова много, но успяха да формират нещо като дебат сред всички, които имат отношение по въпроса

10:01 | 15.04.12 г. 17

По въпроса с парите на Сребърния фонд се изговори много, но все още категорично не може да надделее нито една от двете тези – нито на привържениците, нито на противниците на предложението част от средствата в него да могат да се инвестират в български държавни ценни книжа.

През последния месец се лансираха доста аргументи както в едната, така и в другата посока, като в крайна сметка всяка от засегнатите страни дръпна чергата към себе си, преследвайки своя конкретен интерес.

От едната страна на барикадата стои правителството, което настоява за разрешение част от „белите пари за черни дни”, на които се разчита да подкрепят пенсионната система занапред, да могат да се инвестират в български държавни ценни книжа. Основният аргумент е, че това ще носи по-висока доходност и съответно повече пари, отколкото в момента се печелят от лихви.

Зад това обаче прозира намерението да се обезпечи възможност с пари от Сребърния фонд да се финансира падежиращия през януари държавен дълг.

Това постави от другата страна институции като Българската народна банка и Комисията по финансов надзор. Аргументите им са идентични: възможните последици от подобни действия са понижаването на кредитния рейтинг на страната, повишаване на рисковата премия и увеличаване на лихвените проценти, по които се финансират правителството и частния сектор.

Към двата полюса веднага се прикачиха и засегнатите в по-широк план – организациите на инвеститорите и борсата, както и разбира се – опозицията. Първите се обявиха в подкрепа на предложението на правителството – с надеждата, че така ще се раздвижи капиталовият ни пазар. Другите, разбира се, са против, размахвайки призрака на понижения рейтинг и повишените лихви, но всъщност – преследвайки интересите си на опозиционни партии.

В крайна сметка, колкото и ожесточени да са споровете, трябва да е ясно, че парите в Сребърния фонд не са панацея – те нито са достатъчно, за да решат проблемите на пенсионната система, нито за покриване на държавния дълг.

Дефицитите както в социалното осигуряване, така и в държавния бюджет, са обезпокоително устойчиви, което всъщност е по-големият проблем. Добрата новина от този случай е, че се формира дебат – позиции имат всички засегнати страни, при това те са достатъчно навременно и ясно заявени.

Да се инвестират ли средства от Сребърния фонд в България?

Да, в акции и държавни облигации
Да, но само в държавни облигации
Не
Не мога да преценя
Общо 1315 гласа
От дебата обаче сякаш отсъства дискусията и той остава по-скоро задочен – позициите и на едните, и на другите, се представят с писма и отворени позиции и не виждаме желание за намиране на консенсус. Което вероятно ще накара парламентарното мнозинство да приеме исканите от кабинета промени и така наченката на широко обсъждане ще бъде заличена.

Каква е вашата позиция за Сребърния фонд? Доколко опасно е инвестирането на средства от него в България?

Изпратете ни вашата позиция и аргументи – в обем между 300 и 500 думи, а ние ще ви дадем трибуна. Текстовете може да изпращате на редакционния адрес – info@investor.bg. Очакваме ви!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:15 | 14.09.22 г.
fallback