Общо 263,6 хил. лева е спечелила държавата от концесионния договор за защитената територия, част от национален парк „Пирин“ - ски зоната в Банско през 2012 година. Това е записано в годишния доклад на комисията за текущ контрол по изпълнението на сключените концесионни договори с Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Отчетът беше изслушан и одобрен по време на заседанието на Министерския съвет днес.
Действащите през годината договори за добив на минерални води са 21. Плащанията по по тях са малко над 3 млн. лева.
В съответствие със законодателството по сметка на общините са постъпили общо 893,5 хил. лв. от концесионните плащания, а МОСВ е внесло по сметка на държавния бюджет ДДС в размер на 760 хил. лева.
Анализът на добитите от концесионерите обеми минерална вода показва, че те усвояват малки количества в сравнение с предоставените им обеми. Причина за това са ограничените възможности за реализиране на бутилираните минерални води на българския пазар.
Комисията изразява становище, че МОСВ, в сътрудничество с Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България, трябва да продължи да оказва съдействие на компетентните институции за популяризиране на българските бутилирани минерални води с цел подобряване условията за износ.


Община Варна награди най-изявените доброволци за 2025 година
Тръгна петиция против отдаването на кортовете в "Чайка" на частни клубове
Хороскоп за 7 декември 2025
МААЕ: Защитният саркофаг на АЕЦ "Чернобил" е повреден
Виц на деня - 7 декември
Европа е изправена пред най-трудния момент в опитите си да избегне разрив със САЩ
Украйна и САЩ с „рамково споразумение“, но преговорите продължават
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Дейвид Бут: Трендът е към услуги срещу такса, вместо комисионна
Дейвид Бут: Някои щати изискват да се инвестира извън Китай
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Ген. Атанасов: Ако този вот на недоверие не мине, ще се усилят протестите
Мирослав Великов победи в "Игри на волята", грабна чек за 100 000 лв.
Вашингтон и Киев отчитат напредък след срещите в Маями
Осъдиха българския шофьор, карал в насрещното в Гърция
Най-големият син на Болсонаро ще се кандидатира за президент на Бразилия