Досега са изплатени към 2,255 млрд. лева, или около 2/3 от общия размер на гарантираните влогове в КТБ. Данните на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) показват, че 60 хил. души са отишли да получат средствата си, или около 1/4 от клиентите с гарантирани влогове. Това означава, че на този етап хората с по-големи влогове да отишли да получат парите си.
Това коментира пред „Седмицата” на Дарик радио председателят на Управителния съвет на Фонда Радослав Миленков. Той допълни, че няма официална статистика, но около 2% от средствата са изтеглени в брой, а повечето пари са останали в банковата система.
Миленков заяви, че подкрепя напълно обявяването на цесиите за недействително, защото това е мярка в подкрепа на масата на несъстоятелността. Така Фондът ще има възможност да набере повече средства и да възстанови по-лесно заема от държавата за изплащането на гарантираните влогове.
Общо Фондът има да изплаща 3,6 млрд. лева, а натрупаните суми в него за гарантиране на влоговете бяха 2,1 млрд. лева. Всички средства са налични, като държавата отпусна заем до 2 млрд. лева, уточни Миленков.
Има решение на Фонда за наемане на фирми, които да проследят паричните потоци от КТБ. Преговори се водят, обясни още Миленков, но без да даде повече подробности около тях.
Той беше категоричен, че изборът на банките, в които се изплащат влоговете (общо 9), е бил единствено на базата на съпоставимост на клиентската им мрежа с мрежата на КТБ. Това означава, че всички банки са имали клонове във всяко населено място, където КТБ е имала клон.
На този етап има малко възражения за нередности по отношение на сумите, които се изплащат. Един от големите проблеми при изплащането на сумите досега се оказаха недекларираните нови лични карти на част от вложителите, обясни още директорът на Фонда. Той посочи, че при такъв случай клиентите трябва да получат удостоверение от КТБ, преди да отидат да получат парите си от банката, в която са разпределени.
Той припомни още, че предстоят промени в законодателството, които предвиждат при банка, която не може да изпълнява своите задължения, гарантираните влогове да започнат да се изплащат след 7-я работен ден. Миленков посочи, че това изискване произтича от европейското членство на страната ни и е напълно възможно да се изпълнява.
Средствата ще бъдат намерени от различни източници, като Фондът води преговори с големи финансови институции за сключване на стенд бай споразумение за отпускане на пари в случай на нужда. На този етап обаче те все още не са финализирани, призна обаче Миленков.
Европейската директива предвижда нови инструменти, в които може да се инвестират и собствените средства на фондовете за гарантиране на влоговете, макар и водещ критерий да е минимизиране на риска. С прилагането на новата директива в българското законодателство Фондът ще може да инвестира не само в български ДЦК, но и в книжа на други европейски държави, които имат по-добра доходност.
Освен това може да се променят и правилата за вноската във Фонда и банките в по-голям риск да внасят повече средства, допълни още Миленков.


Община Варна е домакин на национална конференция за промяна на обучението в предучилищна възраст
ПБ: Оптималният срок за ВСС е юли, главен прокурор - през септември
Ограничения за стрелба над села възпрепятстват защитата от градушки
НС прие на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт
Радев: Въпрос на време е българските продукти да изчезнат напълно от трапезата
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Coach стана хит сред Gen Z, а Shein и Temu отварят „кутията на Пандора“
Siemens: Има нарастваща инфлация и ще се задържи известно време
Г. Захариев: AI печалбите засенчват войната в Залива
Л. Динев: Китай вече не копира Запада, а го изпреварва технологично
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Министър Абровски обеща: Ще се изсветли цялата верига на доставки ВИДЕО
БАБХ спря от продажба над 500 кг храна от магазин в Хасково
Кокаин за 1,7 млн. евро е заловен на гръцкото пристанище в Пирея
МВР обясни защо не работи картата за катастрофите в страната
преди 11 години А нашите джобове с 2/3 олекнаха, благодарение на най-големите червени и ДПС маскари. За пореден път ни обират и защо не, като продължават да ги избират. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години А ние със сменените лични карти има да чакаме. Ужким трябваше до една седмица да ни сменят данните. Да ама не. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години А ние със сменените лични карти има да чакаме. Ужким трябваше до една седмица да ни сменят данните. Да ама не. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Задължително е банките с лихвени проценти по депозитите над среднопазарните да плащат по-големи вноски във Фонда за гарантиране. Толкова е елементарно..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Задължително е банките с лихвени проценти по депозитите над среднопазарните да плащат по-големи вноски във Фонда за гарантиране. Толкова е елементарно..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Аз пак питам след като парите от КТБ остават в банките, след като същите тия банки ще са с наистина огромна печалба в края на годината, защо трябва държавата да изтегля дълг от същите тия банки?!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар