Министерството на финансите ще предостави на 19 юли втората част от държавната субсидия за 2019 г. на политическите партии, които имат право на плащане. В рамките на годината субсидията се превежда на четири части.
След обнародване на измененията в Закона за политическите партии партиите са получили издадената от министъра на финансите заповед, определяща документите, които трябва да се представят във финансовото министерство за държавната субсидия и необходимите срокове, пише на сайта на финансовото ведомство.
След изтичане на 14-дневния срок за обжалване на издадената заповед ведомството на Владислав Горанов ще преведе втората част от държавната субсидия на правоимащите политически партии, изпълнили установените изисквания.
В случай, че в срок до 18 юли включително политическа партия от 44-тото Народно събрание не е възстановила доброволно дължимите на централния бюджет средства, субсидията ѝ ще бъде редуцирана в размер, който съответства на нормативно установения – партията ще получи 70% от втората част на субсидията, предупреждават от Министерството.
Investor.bg припомня, че ведомството публикува информацията за сумите, които подлежат на доброволно възстановяване по централния бюджет от страна на политическите партии и коалиции, след като в края на юни влезе в сила промененият Закон за политическите партии. Това стана, след като парламентът окончателно прие на второ четене намаляването на партийната субсидия от 11 лева на 1 лев за получен действителен глас. Промените бяха направени в Закона за държавния бюджет на България за 2019 г.
Както е и в момента, размерът на субсидията ще продължи да се определя всяка година в държавния бюджет.
Депутатите не приеха предложението на ДПС за намаляване на субсидията на 0 лева на глас, въпреки че се коментираше, че управляващите и партията са се разбрали и предложението включваше въвеждането на т. нар. отворено финансиране на партиите и коалициите, ако те не получават средства от бюджета.
От МФ изчислиха, че ГЕРБ трябва да върнат 5,6 млн. лева, БСП – 4,3 млн. лева, а ДПС – 1,6 млн. лева. „Воля“ ще трябва да възстанови 656 хил. лева, „Национален фронт за спасение на България“ ще връща 541 хил. лева, а „Атака“ - 539 хил. лева. От ВМРО ще трябва да върнат на хазната 508 хил. лева.
До момента надвзетите суми възстановиха само от ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“ (170 681 лв.). Останалите партии дължат над 7 млн. лева. Според законовите разпоредби на тези от тях, които получават субсидии и в момента, ще им бъдат удържани 30% от издръжката до края на 2019 г. и 50% за първата половина на 2020 г.
Крайният срок да върнат парите за всички партии е 31 декември 2020 г., след което дълговете ще се събират по общия ред, припомнят от Министерството.


Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Откриха труп на жена в Елените
Въздушната линейка транспортира пострадал до София
Професор от УМБАЛ „Александровска“ обявява безсрочна гладна стачка
Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Челен удар край Луковит:14-годишно дете пострада тежко
Украйна не е единствената бойна организация, която оформя автономна война
Първан Симеонов: Може да се окаже, че моделът остава без Борисов и Пеевски, но с нов началник
Стоичков след среща с Марко Рубио: Впечатлен съм от него
3 противовъзпалителни рецепти за вечеря