Българската народна банка проведе аукцион за продажба на част от емисия на двадесет годишни лихвоносни съкровищни облигации с падеж 21 юни 2039 г., при условия, определени от Министерството на финансите, съобщиха от централната банка.
Финансовото ведомство предложи за продажба съкровищни облигации в размер на 200 млн. лева и годишен лихвен процент 1,50%. Датата на плащане за одобреното количество е 28 август 2019 г. Лихвите се изплащат на всеки шест месеца, считано от датата на емисията, като последното плащане се извършва заедно с изплащането на номиналната стойност на емисията, уточниха от БНБ.
До участие в аукциона бяха допуснати поръчки със съвкупна номинална стойност 244,200 млн. лева, в т.ч. несъстезателни поръчки със съвкупна номинална стойност 58,700 млн. лева. Постигнатият коефициент на покритие е 1,22.
Средната цена на допуснатите до участие в аукциона поръчки е 100,54 лв. на 100 лв. номинал, на която съответства среднопретеглена годишна доходност – 1,47%.
Съгласно взетото от Министерството на финансите решение, бяха одобрени поръчки в размер на 200 млн. лева номинална стойност, в т.ч. несъстезателни поръчки в размер на 58,700 млн. лева при следните цени на 100 лв. номинал и съответните доходности, изчислени съобразно методиката, използвана от Министерството на финансите:
Разпределението на придобитото количество ДЦК по видове инвеститори е както следва: най-голямо количество ценни книжа на аукциона придобиха банките – 61,4%, следвани от застрахователните дружества със 17,5%, пенсионни и гаранционни фондове – 16,6%, инвестиционни посредници – 2% и други инвеститори – 2,5%.
В аукциона участваха осем първични дилъри на ДЦК.
Министерството на финансите ще предлага за продажба допълнителни количества от емисията на аукционен принцип.
Investor.bg припомня, че Министерството на финансите пое нов дълг за 400 млн. лева заради сделката за покупката на изтребителите F-16 Blok 70, която трябва да приключи до края на годината.
Половината от сумата беше пласирана на 22 юли, а останалите пари се набавиха от проведения на 29 юли аукцион.
Набраните средства бяха използвани за плащане на част от сумата по сделката за осемте американски изтребители F-16. Покупката им ще увеличи дефицита в консолидирания бюджет на касова основа от първоначално заложените 0,5% от БВП до 2,1% или малко над 2,2 млрд. лв.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам