Възможно е депутатите да се договорят за минимална пенсия от 250 лева. Това смята Ваня Григорова, икономически съветник на КТ „Подкрепа“. „Управляващите трябва да покажат, че техните поддръжници в Народното събрание има смисъл да бъдат там“, посочи тя по БНР.
Припомняме, че до второ четене на проектозакона за бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) БСП ще предложи преизчисляване на всички пенсии, а "Обединени патриоти" ще поискат минимална пенсия от 250 лева.
Заложената минимална пенсия в бюджета за догодина в момента по проект е 234 лева. „Дори тя да се увеличи до 250 лева, това не е значимо нарастване, но ще се отрази като актив на Патриотите“, коментира Григорова.
Вчера депутатите одобриха на първо четене бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за догодина.
Наложително е преизчисляване на пенсиите, каза още Ваня Григорова. Тя обаче отбеляза, че според разчетите това ще струва 600-700 млн. лева и затова от НОИ казват, че държавата няма възможност да направи това увеличение.
По отношение на последните предложения за промени в Кодекса за социално осигуряване, свързани с фазата на изплащане на втора пенсия Григорова коментира: „Ако говорим за частните пенсионни фондове, които се привиждат като някакъв компенсаторен механизъм за недофинансираната държавна система – това няма как да се случи и не само за първите кохорти пенсионери, които трябва да получат втора пенсия“, каза Григорова.
Тя припомни, че през 2016 година НОИ публикува актюерски доклад и там може да се види как „две пенсии“ (от първия стълб и от втория, бел. Ред) са по-малко от една. Данните на КФН показват каква е доходността и как не е възможно за огромната част от хората да получават дори толкова, колкото биха получили от НОИ. До 2060 г. са разчетите, публикувани в доклада. До 2060 г. „две пенсии“ са по-малко от една“, коментира Григорова.
Според нея системата е сбъркана. Частните фондове не са създадени за това хората да получават по-високи пенсии, а да осигуряват печалба на някого, категорична е тя.


Къде са най-опасните пътни отсечки във Варна
Унгарската МОЛ иска да купи чуждестранните активи на "Лукойл"
Защо плащаме скъпо за храна с неясен произход?
Освен че няма риба, намаляват и рибарите
Наша съседка е най-доброто място за пенсиониране
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Hensold: Пазарите са водени от настроението
Hensold очаква до 10-15г военните разходи да продължат
Hensold подкрепя някои доставчици на автопроизводителите в Германия
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Един от най-добрите двигатели на Audi навърши половин век
Pininfarina възроди първото поколение на Honda NSX
Японски компании съдят администрацията на Тръмп заради митата
Bosch и Maserati ще спасяват ДВГ с водород
Османската династия ще съди турчин, живеещ в САЩ, представящ се за османски принц
3 зодии с шанс за изненадващи парични постъпления около пълнолунието на 4 декември
Аманда Сейфрид на 40 - актрисата блесна до Сидни Суини на червения килим
Суперхрани, които са бюджетни
Тайланд разреши алкохола от 14 до 17 часа
преди 6 години Права е, царят е гол ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар