Министерството на финансите (МФ) и Българска народна банка (БНБ) обсъждат мерки на национално ниво за защита на потребителите на платежни услуги, свързани с обменния курс при банкоматите. Това обяви финансовият министър Кирил Ананиев в отговор на парламентарен въпрос на депутата от ГЕРБ Димитър Бойчев.
Припомняме, че Върховна административна прокуратура (ВАП) предложи в началото на месеца на министъра на финансите и на управителя на Българската народна банка да преценят предпоставките за иницииране на нормативни промени, възможно извършване на организационни действия, вкл. и издаване на подзаконови нормативни актове или тяхното изменение, свързани с нормативната уредба за обменния курс при банкоматите и всички други въпроси от подобен характер. Повод за намесата на ВАП бе публикувана в медиите информация, в която са цитирани сигнали, че в курортите има банкомати, които удържат до 15% от сумата при теглене на пари. Според сигналите таксата е 110 лв. за превалутиране на 800 лв. от банкомати на "Euronet".
Проблемът е, че услугите по теглене на пари в брой чрез терминални устройства ATM, ако операторът не извършва други платежни услуги, попадат извън приложното поле на Закона за платежните услуги и платежните системи и на Директива 2015/2366 на ЕС за платежните услуги във вътрешния пазар и съответно - са извън правомощията на БНБ. Независимо от това, в тези случаи на клиента следва да се предоставя предварителна информация за всички такси за теглене и обмяна на валута, включително за обменния курс, преди тегленето, както и след получаването на парите в наличност в края на операцията. Действащата национална и европейска правна рамка не налага ограничения за размера на таксите в тези случаи, обясниха от БНБ.
„Проблемът с прекомерно високите такси за теглене от терминални устройства АТМ на дружеството „Юронет Сървисис“ ЕООД и прилагания обменен курс, когато сметката на картодържателя при издателя на картата е в чужда валута, не е национален, а се наблюдава в много държави членки на Европейския съюз и преди всичко в държавите извън еврозоната. Той е предмет на регулярно обсъждане в работните формати на Европейския съюз в търсене на най-добрите варианти за неговото решаване в полза на потребителите на финансови услуги, като същевременно се следи да не се нарушават основни принципи на пазара“, посочи в отговора си днес финансовия министър Кирил Ананиев.
От думите му стана ясно, че в страната има 28 банкомата с марката "Euronet". Повечето от устройствата са в морските ни курорти, има няколко в София и на КГПП-та. Проверка на БНБ от миналата година обаче сочи, че огромните такси при теглене от валутни сметки – към 10-15% от сумата, са напълно законни. Ананиев призна, че проблемът с такива устройва не е национален, а се наблюдава в много страни от Европа, най-вече в такива извън еврозоната.
„Въпросът е свързан с дейността на някои оператори на АТМ, които предлагат алтернативни възможности за теглене, когато валутата на сметката на картодържателя е различна от валутата, в която се извършва тегленето. По-конкретно, картодържателят разполага с две възможности за теглене на пари от АТМ: едната възможност е теглене, съпроводено с услуга по обмяна на валута в момента на платежната операция (т.нар. динамично превалутиране), която се предлага от трети лица (често регистрирани в други държави) по споразумение с оператора на АТМ. Другата възможност е за теглене с извършване на последваща обмяна от доставчика на платежни услуги на картодържателя (напр. банката картоиздател). Извършването на дейност като оператор на АТМ и обмяната на валута при теглене на пари в брой чрез АТМ сами по себе си не попадат в обхвата на регулациите по Закона за платежните услуги и платежните системи, съответно за извършването на тази дейност не е необходим лиценз, освен ако съответно лице не предоставя и други платежни услуги“, обясни министърът.
Независимо от това, с цел защита на потребителите на платежни услуги, при наличието на алтернативни възможности за теглене на пари в брой на АТМ, на ниво Европейски съюз и на национално ниво са въведени изисквания за прозрачност и съпоставимост на таксите, за изпълнението на които следи Българската народна банка. В закона за платежните услуги и платежните системи са предвидени и административни санкции при нарушаване на посочените изисквания, каза още той.
„Считаме, че на този етап е целесъобразно да се повиши контролът по изпълнението на изискванията на Закона за платежните услуги и платежните системи и Регламент (ЕС) 2019/518. Министерството на финансите и БНБ обсъждат възможността и целесъобразността на допълнителни мерки на национално ниво с оглед точното прилагане на изискванията на Регламента“, уточни Ананиев. Той увери, че в защита на потребителите на платежни услуги ще се конкретизират изискванията за информация относно алтернативните варианти за теглене и реалната цена на услугата, както и ще бъдат въведени мерки за ограничаване на възможностите за подвеждане на клиента.


Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Автомобил се преобърна в река Смядовска, неправоспособен шофьор на 18 години загина
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест


преди 5 години Опасявам се че ще докарат сектора до свръх регулация и ще изгонят конкуренцията отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години На нашенеца все някой му е виновен.Вози се на такси - не гледа ценоразписа.Тегли от банкомат - не гледа от какъв.Прави превод в България - 5 лева му бил, вместо 80 сторинки през електронно банкиране или 0 през някоя платформа.Хвърля пачки от балкона на измамници.Не плаща осигуровки, после реве, че пенсията ниска.Тегли бързи кредити, вместо потребителски кредит от банка.Мисли, че договорите и условията са глупости и никога не ги чете.Купува си старо ауди А8 за 4000 лева и после реве, че все няма пари, щото само ремонти.Купува китайски ментета но с гръмки марки, после цвърчи, че бързо се скапали.И какво ли още не.Съчетанието на комплекса "да изглежда успял", липсата на елементарна финансова грамотност и желанието да се прави на жертва, че все някой друг му е виновен, водят до това положение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Не се вмествайте в пазара на такси и комисионни. Помните като направихте евровия превод 2 ?, то веднага се вдигнаха таксите за обслужване на сметка , за левовите преводи, вероятно и други такси. Това са частни случаи - кой тегли от банкомат на Евронет и то валута ??? Какво е това Юронет сървисис. Това е някакво недоразумение. Ще теглиш от банкомат на банка. Не пипайте нищо и незадължавайте никого. Всеки да мисли с главата и от главата си пати. Не може да бъде спасен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Най-чистите плащания са в брой, на ръка и в кеш. Колкото даваш, толкова получават и няма такси. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години от 20 години ги вдигат, но кво да праеиш... лоби и крадци! не знам да има друга бяла държава която да те кара да плащаш рекет на банките на всяка заплата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Въпросът не е само до банкоматите, а до всички банкови такси-те са не нормално високи. За да изравнят вътрешните и външни преводи, банките направиха един левов превод 4.50-5.00 лева. При положение, държавата те задължава почти всичко да се плаща по банков път, нормално е да контролира тези такси в разумни размери... иначе си е монопол с отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Затова е най-евтино да се получават пари в брой и да се плаща в брой, такси няма. Но хората са модерни, гледат реклами как се плаща безконтактно и дори не се замислят че това удоволствие да имаш карта си струва пари. Може да не е много пари, но поне е редовно. Както се казваше навремето: С малки суми, но редовно. И капка по капка вир става. Още един вид данък за хората, само че нерегламентиран. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Напоследък всички вдигнаха таксите за теглене, преди нямах, вече е 30ст, не изглежда много, но като се сложи колко тегления на ден се правят, се натрупват. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Това с държавните банкомати е като онова с държавните бензиностанци. Като цяло не е лоша идея, когато плащаш по банков път на много хора, то тези хора трябва да имат и осигурен безплатен достъп до средствата си, иначе е монопол. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Тези банкомати се лекуват много лесно. С Камък! отговор Сигнализирай за неуместен коментар