Решено е България да не търси заеми от Международния валутен фонд (МВФ) и това не е необходимо, заяви днес пред журналисти министърът на финансите Симеон Дянков. Досега няма разговори с МВФ и такива няма да се водят, каза той.
Тази година няма да се издават еврооблигации, заяви още Дянков. Това по думите му и без това е станало трудно заради проблемите на Гърция.
Министърът даде пример, че, ако вземем заем от 1 млрд. евро , то при лихва от 7-8% страната ни ще трябва да плаща години на ред 150-200 млн. евро годишни лихви, което според него е излишно.
За да се финансират разходите на държавата, ще се използва фискалният резерв, „защото той е именно за това”, заяви Дянков. По данни към 30 април равнището на резерва е 6,6 млрд. лв.
Намалението на фискалния резерв няма да е до 4,5 млрд. лв., уточни Дянков, каквато информация излезе неофициално преди няколко дни. Точната цифра се очаква да стане ясна през следващата седмица.
В приетия закон за бюджета за 2010 е залегнало, че фискалният резерв не трябва да пада под 6,3 млрд. лв. При определяне на новия размер на резерва ще се има предвид как той е варирал в предишни години, допълни Дянков.
Тази стратегия с малко по-голям дефицит без емитиране на еврооблигации ще бъде представена и на ЕК. Според финансовия министър този начин на действие е „по-евтин и ще имаме по-голям авторитет като държава”, ако не взимаме заеми.
Дянков допълни, че „ударите върху държавния бюджет са допълнително откритите анекси към договори, сключени от предишното правителство, както и кризата в Гърция”.
„Реформите, залегнали в конвергентната програма, ще се извършат и реформи се правят по време на криза, защото тогава има натиск за тях, а не, когато има пари”, каза още Симеон Дянков.
По думите му, когато се правят реформи в разгара или края на кризата, то в първите няколко месеца има влошаване на положението в дадената област, „например в митниците”, а след това положението рязко се подобрява.
Прогнозата на финансовото министерство е, че през второто тримесечие на годината БВП „ще бъде на нула”, а през третото и четвъртото ще има малък ръст, така че като цяло ще приключим 2010 г. с около 1% икономически растеж.


Военен хеликоптер се включи в спасителна акция на туристка под Мальовица
Седмичен хороскоп 24 август - 30 август 2026
253 доброволци са дарили кръв във Варна за седмица
Ветераните на Спартак спечелиха турнира в памет на Живко Господинов и Стефан Найденов
Откриха останки от дрон и на плажа край варненския квартал "Галата"
Apple трябва да се вслуша в урока от "очилата за перверзници" на Meta
Коя е всеотдайната сътрудничка на Тръмп, предизвикала остър спор във Вашингтон
Опитът на Бесент да укроти дълговите пазари съживи търговията с обезценка
Китай обмисля потенциална домакинство на срещата на върха на ООН за климата
Кои са ключовите фигури в Иран на фона на войната със САЩ и Израел
Шефът на Mercedes разкри как клиентите ще преминат на електромоболи
Колите на Volkswagen получават дигитален ключ чрез Samsung Wallet
Градска кола на старо за 10 000 евро – ето 4 добри варианта
Това е двигателят, който всички тунинг компании обожават
Електрическият камион на Tesla идва в Европа
Око-Флекс поведе Левски към разгром с 6:0 срещу Спартак Врана
В кадър: Пожар избухна между "Младост" и "Малинова долина"
Ще плащат, за да останат: Източният фланг на НАТО се бори за американските войски
Йотова към българите в Северна Македония: Няма да се отречем от вас