Преструктурирането на дълга ще е „неизбежно“ за една или две страни от еврозоната през следващите пет години, смята носителят на Нобелова награда за икономика Робърт Мъндел, цитиран от Bloomberg.
“Може би ще е необходимо преструктуриране на дълга на една или две страни от еврозоната с лошо фискално състояние”, е заявил той на конференция във Варшава. “До пет години това ще е неизбежно, но не означава разпадане на еврозоната, а само преструктуриране на дълга.”
Европа се нуждае от по-добра фискална централизация, включително създаване на държавни ценни книжа на еврозоната, смята канадският икономист и професор в Колумбийския университет.
Мъндел полага основите за въвеждането на еврото с пионерските си проучвания в областта на монетарната динамика и оптималния валутен регион (теоретичен географски регион, в който ще има максимална икономическа ефективност от използването на единна валута), за което и получава Нобелова награда през 1999 г.
“Еврото се справяше изумително добре през десетте си години на съществуване, но сега оперира с една завързана за гърба ръка”, коментира Мъндел.


Признание след 32 години: Имаше бой в съблекалнята след Франция - България на "Парк де Пренс"
Имате още няколко дни за безплатна обмяна на левове в търговските банки
Какво ще бъде времето в неделя?
Издигат Андрей Гюров за президент
Борисов: Българите сами вдигнаха цените, защото нямаше редовно правителство
Боливия обяви извънредно положение заради пътни блокади
BYD отхвърли обвиненията за нарушения на екологичните правила в Унгария
Тръмп вече не смята Anthropic за заплаха за националната сигурност
Корабите могат да използват южния маршрут през Ормуз с включени транспондери
Динамичното ценообразуване на Мондиал 2026 работи само в една посока - нагоре
Как Mercedes-Benz C111 постави 16 световни рекорда за скорост
Пет от най-издръжливите дизели – 500 000 км е само началото
Защо Check Engine често „мълчи“, дори ако колата е неизправна
EС удря и китайските хибриди с допълнителни мита
Ford изтегля европейски модели заради риск от пожар
МОСВ проверява сигнали за нефтени замърсявания по плажовете на Черноморието
Две земетресения от 4,6 и 5,3 на гръцкия остров Крит
Двама мъже са пострадали при сбиване на Централния кооперативен пазар в Габрово
Инициативен комитет ще издигне Андрей Гюров за президент
Шефът на кабинета на Зеленски връща полско държавно отличие
преди 16 години ако Полша беше в еврозоната сценарият щеше да е различен - фактТурция се представя много по-добре от почти всички в ЕС - фактжалко, че ББ е икономически неграмотен отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 16 години означава ли това, че ние трябва да се натискаме да влизаме там? с ниската си задлъжнялост и сравнително стабилен (засега бюджет) има ли смисъл да плащаме за грешките на другите? отговор Сигнализирай за неуместен коментар