Бордът на директорите на Международния валутен фонд (МВФ) блокира кандидатурата на Стенли Фишер, управителят на израелската централна банка, за директорския пост на организацията, с което кандидатите останаха само двама, пише Financial Times.
За да може Фишер, който е на 67 години, да се състезава за директорския пост, бордът на директорите трябваше да отмени изискване кандидатите да са на възраст под 65 години. Фишер обяви кандидатурата си в събота.
Бордът на МВФ реши да не удовлетворява подобно искане, като някои от развитите икономики се аргументираха, че кандидатурата на Фишер ще обърка и ще забави процеса на избиране на нов директор. Европейските страни твърдо подкрепят френския финансов министър Кристин Лагард и не биха искали нов кандидат, който може да отнеме гласове от нейната кандидатура.
Доминико Ломбарди, бивш член на борда на директорите на МВФ, посочва: „Голяма група страни вече е решила, че Лагард ще бъде назначена. Допускането на кандидатурата на Фишер можеше да усложни това“.
Ломбарди заяви, че „трябва да има много убедителен довод“ за пренаписване на правилата, а в случая с Фишер такъв аргумент липсва.
Така надпреварата остава между Лагард и Агустин Карстенс, управителят на мексиканската централна банка. Карстенс посочва, че среща значителна съпротива, тъй като кандидатурата на Лагард е подкрепяна от европейските правителства и няколко развиващи се страни.
Кандидатурата на Фишер изненада много правителства. Според повечето наблюдатели Фишер нямаше особено голям шанс за позицията поради близките си отношения с САЩ и ролята си в азиатската финансова криза от 1997 г. – 1998 г., когато заемаше втория пост в МВФ.
Бордът на МВФ обяви, че възнамерява да приключи процеса по избор на кандидат и да назначи нов директор на фонда до края на юни.


Барселона и Реал Мадрид ще играят на по-малко от 500 км от Варна
„Музиката на Санремо“ идва във Варна на 21 август
Костадин Костадинов е рекордьор по изминати километри със служебен автомобил на НС
България остава в елита след победа над Чехия на Евро 2026 по водна топка във Варна
Кандев дава съвети на МВР за справянето с радикализацията при младежите
Meta премахна 750 000 профила на лица под 16 години в Австралия
Южна Корея отказва балистични ракети на Украйна главно заради конституцията си
Инжектирай с повишено внимание
АЕЦ на морето и още ПАВЕЦ: Как България да спаси енергетиката в климатична криза
Какво ще се случи с българският капиталов пазар с въвеждането на еврото
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Спипаха 18 нелегални мигранти на "Видин – Калафат"
Хиляди младежи в България членуват в радикални крайнодесни организации
Голям пожар гори на Халкидики, евакуираха селището Сивири
Луксозна яхта за близо 4 млн. потъна в Средиземно море (ВИДЕО)
Илияна Йотова: Антон Станков бе неизменно воден от идеала за справедливост