Рецесията в Испания се е задълбочила през второто тримесечие, показват данни на официалната статистика, цитирани от Ройтерс.
В периода април-юни испанската икономика се е свила с 0,4% спрямо периода януари-март, когато беше регистриран икономически спад от 0,3%.
На годишна база през второто тримесечие брутният вътрешен продукт (БВП) на страната се е понижил с 1%, показват още данните.
Потребителските цени в Испания са нараснали с 2,2% през второто тримесечие на годината спрямо същия период на миналата година. Повишението се дължи на ръста на цените на лекарствата, отчита статистиката.
Икономисти предупреждават, че потребителските цени ще продължат да нарастват, тъй като от септември влиза в сила по-висок ДДС. Това обаче допълнително ще отслаби търсенето и ще се отрази негативно на усилията на правителството да върне икономиката на страната към растеж.
През първото тримесечие на годината Испания изпадна за втори път в рецесия от 2009 г. насам. Очаква се икономиката на страната да продължи да се свива до 2013 г.


Евакуацията невъзможна! Лошото време държи в капан екипажа на танкера, заседнал край Ахтопол
Среднощни сметки: МФ публикува новия проектобюджет в полунощ
Сериозен ръст на случаите на варицела във Варна
Община Варна награди най-изявените доброволци за 2025 година
Тръгна петиция против отдаването на кортовете в "Чайка" на частни клубове
ChatGPT държи лидерството пред Google Gemini
Европа е изправена пред най-трудния момент в опитите си да избегне разрив със САЩ
Украйна и САЩ с „рамково споразумение“, но преговорите продължават
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Дейвид Бут: Трендът е към услуги срещу такса, вместо комисионна
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Масирана атака: Руски дронове и ракети поразиха жп възел край Киев
Тома Биков: Протестът помогна парадоксално на ГЕРБ
Рецептата Dnes: Пълнена скумрия с орехи за Никулден
Ген. Атанасов: Ако този вот на недоверие не мине, ще се усилят протестите
Мирослав Великов победи в "Игри на волята", грабна чек за 100 000 лв.