fallback

Лорд Търнър: Трябва да печатаме пари непрекъснато

Монетарното финансиране в определени граници определено не е опасно и няма да доведе до инфлация, коментира шефът на британската финансова администрация

12:18 | 06.02.13 г. 23
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Лорд Търнър, шеф на британската финансова администрация. Снимка: Ройтерс

Лорд Търнър, пенсиониращият се шеф на британската финансова администрация (FSA), защити практиката на финансиране на правителствата чрез печатане на пари с аргумента, че в умерени граници тя „абсолютно и определено“ не води до инфлация, съобщава Financial Times.

В прощалната си реч е Лондон в сряда Лорд Търнър, който имаше желание да стане следващия управител на Английската централна банка (АЦБ), призова за „интелектуална яснота“ в икономическата политика, включително за разбиване на табуто, че постоянното печатане на пари в определени граници е задължително нещо лошо.

„Аз напълно приемам, че практиката е много опасна, ако излезе извън контрол. Става въпрос за лекарство, когато се прилага в малки дози, но за отрова в големи. Съществуват обаче някои ситуации, в които си струва да се поеме този риск“, коментира той.

Инструментът е използван през 30-те години в Германия и 90-те години в Япония, изтъква икономистът. Тази опция трябва да бъде разгледана от световните правителства особено в момент, когато банките, компаниите и домакинствата се опитват да понижат дълговите си нива, а завръщането към растеж чрез теглене на нови кредити изглежда перверзно, допълва той.

Отправяйки недвусмислено предизвикателство към германските власти, които изпитват ужас при спомена за хиперинфлацията от дните на Ваймарската република, Лорд Търнър изтъква, че отказът от монетарно финансиране в началото на 30-те години, довел до депресия, дефлация и зараждането на Третия Райх, е имал значително по-катастрофални последици.

„Отчайващо опасно ли е монетарното финансиране, защото всеки напечатан паунд води до инфлация? Абсолютно и определено не. Икономиката не работи по начин, който да ви наведе на тази мисъл“, допълва той.

Той все пак предупреждава, че страната, където монетарното финансиране изглежда е най-малко необходимо, е Великобритания. Лорд Търнър признава, че допълнителното вливане на ликвидност на острова може да доведе до по-висока инфлация, тъй като икономическото здраве на страната е крехко.

Изказването на Лорд Търнър е направено ден преди изслушването на Марк Карни, бъдещият управител на Английската централна банка, в британския парламент. Карни се очаква да поеме управлението на банката в началото на юли.

Монетарното финансиране на дефицитите означава централните банки да печатат пари непрекъснато без да се налага правителството да продава нови облигации. Подобна практика  е още по-радикална от прилаганото от много банки през последните години вливане на ликвидност, при което се печатат пари за временно изкупуване на облигации, както и от стандартните фискални стимули, при които правителството тегли кредити, за да финансира данъчни облекчения или разходи по обслужването на дългове.

Практиката на печатане на пари противоречи на Член 123 от Договора за Европейския съюз (ЕС), но Лорд Търнър вярва, че ако потреблението остава слабо, тези правни съображения не трябва да се взимат под внимание, тъй като монетарното финансиране е по-ефективно от вливането на ликвидност и фискалните стимули.

Във връзка с идеите за монетарно финансиране президентът на Bundesbank Йенс Вайдман припомни през септември, че във Фауст на Гьоте дяволът в лицето на Мефистофел убеждава императора на силно задлъжнялата Римска империя да печата пари, за да измъкне страната от икономическата криза.

Лорд Търнър вярва, че германците като Вайдман трябва да четат Гьоте по задълбочено. „Става въпрос за количество“, коментира той, пояснявайки, „че ако се използва в умерено, дори подобна политика може да се окаже благоприятна“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:36 | 09.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още