Около 40 маскирани нападатели изгориха лаборатории, машни и автомобилния парк пред офиса на златодобивната компания Hellas Gold в северните части на Гърция. От месец активисти настояват за прекратяване на дейността на компанията, защото се опасяват от екологични последици и отлив на туристи в Халкидики, пише Reuters.
При нападението няма жертви и пострадали, но са нанесени сериозни материални щети.
Hellas Gold е собственост на канадската Eldorado Gold, която развива три проекта за добив на злато в региона. Очакванията са, че канадската компания ще инвестира в Гърция над 1 млрд. долара през следващите пет години. Собствениците на компанията коментират, че тяхната дейност ще генерира 5 хиляди „директни и индиректни” работни места в Гърция. Добивът на злато трябва да започне най-рано през 2015 година.
Местните еколози се опитаха да прекратят дейността на компанията още през 2011 година, когато гръцкото правителство даде разрешение за добив на злато, допълва ВВС. Върховният съд обаче се произнесе в полза на канадската компания, позовавайки се именно на високата безработица в Халкидики. Съдът се позова и на данни, че няма опасност за околната среда при дейността на компанията.
След шест години на затягаща се рецесия Гърция има нужда от свежи средства и се опитва да привлече и чужди инвестиции. В същото време туризмът е един от секторите, които дори и в условията на криза успява да донесе средства в държавната хазна.
При последните дебати в парламента относно добива на подземни богатства в Халкидики министърът на енергетиката и околната среда на Гърция Асимакис Папагеоргиу обясни, че залежите в региона са на стойност около 20 млрд. евро. „Не можем още дълго да си позволим да не разработим тези находища”, допълни още той.
При добива на злато обаче ще бъдат изсечени гори. Има опасност и от замърсяване на въздуха с тежки метали като олово, живак и арсен.


Убитият мъж на Младежкия хълм в Пловдив е от Кричим
Кола се преобърна по таван на тротоар
Това са последните дни, в които цените ще се изписват в лева и в евро по закон
Хванаха за ден 29 шофьори с алкохол или наркотици
Три главни дирекции поемат дейностите на Регионалните здравни инспекции
Системите за съхранение на енергия в Европа напредват, регулациите изостават
Конкуренцията от китайските AI модели започва да става убийствена
Китайски 2-минутни микродрами станаха индустрия за 11 млрд. долара
Как неизвестен гигант се превърна в риск за пазара на желязна руда
Стратегията за растеж на Kendra Scott
Създателят на Juke поема глобалния дизайн на Nissan
Китай забранява сините светлини на автопилота
Коя е най-търсената екстра при покупка на нов автомобил
Защо производителите възродиха забравената електрическа турбина
Новите коли крият опасност, за която малцина знаят
Цветните и ярки джапанки превзеха лятото
Как тренировките и ходенето пеш помагат на женското здраве
Хейли Бийбър вдигна градусите по розов бански
Как се държат мъжете, които не уважават жените?