Европейска прокуратура ще разследва извършителите на измами с европари, съобщи Европейската комисия. Днес Комисията предложи създаването на органа, който ще провежда разследвания и ще повдига обвинения за престъпления, засягащи бюджета на ЕС. Според държавите членки всяка година поради измами изчезват около 500 млн. евро от разходите и приходите на Евросъюза.
„Когато става дума за средствата на данъкоплатците, всяко евро е от значение, още повече в сегашната икономическа обстановка. В момента престъпниците се възползват от пропуските в законодателството. Ако ние не защитим федералния си бюджет, никой няма да го направи вместо нас“, заяви Вивиан Рединг, комисар по въпросите на правосъдието.
„Европейската прокуратура ще запълни празнотата между наказателно-правните системи на държавите членки, чиято компетентност не надхвърля националните граници, и органите на Съюза, които не могат да провеждат наказателни разследвания“, каза Алгирдас Шемета, комисар за борба с измамите.
Междувременно OLAF ще продължи да разследва измамите в областите, които не са от компетентността на новата прокуратура.
Сега резултатите от правоприлагането в ЕС при измами с евросредства са твърде различни. Процентът на успеваемост при наказателното преследване варира значително, като средната стойност за ЕС е едва 42,3%. В много случаи въобще не се образува наказателно производство. Дори когато се образуват наказателни производства обаче, има големи различия между държавите членки от гледна точка на процента постановени присъди.
Европейската прокуратура трябва да гарантира, че всеки случай, при който има съмнения за измама против бюджета на ЕС, се проучва задълбочено и се приключва.
Новата институция ще разполага с децентрализирана структура, интегрирана в националните съдебни системи. Делегирани европейски прокурори ще разследват и ще образуват наказателни производства в съответната държава, като прилагат националното законодателство. Работата им ще координира европейски прокурор. Действията им ще се обжалват пред националните съдилища.
Европейската прокуратура трябва да заработи от 1 януари 2015 г.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Новата реалност: Битка на дронове за небето над Украйна
Евродепутат: Управляващите използват работещите българи като "дойна крава"
Ирина Шейк пак събра всички погледи
САЩ създава нова ударна сила с дронове в Близкия изток
Икономист: Младото поколение не иска да бъде управлявано