С нова рекордна стойност стартира новата седмица в понеделник германският водещ индекс Dax. Търговците предвидиха това заради добрия старт на азиатските фондови борси и спада в цените на петрола.
„Настроението е добро", коментира Гари Яу от Credit Agricole, цитиран от Wall Street Journal. Така след доста продължителен период петролът отново стана двигател на цените на акциите. Неговата цена попадна под натиск благодарение на сключеното ядрено споразумение с Иран.
Според трейдърите най-печеливши от последната тенденция ще са предимно циклични акции, като тези на автомобилните производители. Сред отделните компоненти впечатление в първите часове на сесията правят FMC и Peugeot с ръст от по 3,91%.
Индексът DAX се повишава в първите минути на сесията с 0,7 на сто до 9279 пункта, а Euro Stoxx 50 се повишава с 0,4 на сто до 3069 пункта. В Париж CAC 40 напредва с 0,4% до 4 295,46 пункта, а в Лондон британският бенчмарк FTSE 100 е нагоре също с 0,4% до 6 702,11 пункта.
„Спадът на цените на петрола действа и като фискално-политическа мярка, при това много евтина", казва пазарен участник. В навечерието на отварянето на европейските пазари цената на златото също продължи да пада и металът се търгува в близост до четиримесечното си дъно от миналия четвъртък.
Спадът в цените на петрола е вероятно да натисне инфлацията надолу. Това от своя страна може да подхрани спекулациите за отрицателни лихви по депозитите на банките.
В понеделник графикът с икономическите данни е сравнително празен. От Франция ще дойдат данни за индекса на бизнес климата. Стан Шаму от австралийската Broker IG счита, че фокусът на инвеститорите тази седмица ще бъде върху данните от Япония и Германия. За Dax той очаква нов рекорд за всички времена.
Книжата на Fresenius Medical Care се изстреляха силно нагоре – с 9,09%. Причината за това е съобщение, че американските програми за здравеопазване Medicare и Medicaid ще намалят доплащанията за пациенти на диализа в следващите две години с по-малко от 1 на сто. "FMC прави три четвърти от своята оперативна печалба в Северна Америка", казва търговец. В този смисъл новината е много положителна за цената на акциите, която с годишен спад от 7% е сред най-губещите на Dax. Акциите на дружеството майка Fresenius също скачат значително.
В Европа Peugeot се разглежда като един от победителите от сделката с Иран. Марката е широко разпространена и при облекчаване на санкциите може да съживи пазара си. В момента акцията е най-силната сред производителите на коли. И книжата на авиокомпаниите Air France-KLM, IAG (British Airways) и Lufthansa се повишават значително.
* Актуално към 11.00 часа


Иван Иванов се класира за четвъртфиналите на турнир в Испания
Община Варна е домакин на национална конференция за промяна на обучението в предучилищна възраст
ПБ: Оптималният срок за ВСС е юли, главен прокурор - през септември
Ограничения за стрелба над села възпрепятстват защитата от градушки
НС прие на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Coach стана хит сред Gen Z, а Shein и Temu отварят „кутията на Пандора“
Siemens: Има нарастваща инфлация и ще се задържи известно време
Г. Захариев: AI печалбите засенчват войната в Залива
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Съдът пак отказа домашен арест на подсъдимия за катастрофата със Сияна
Мениджър от АЕЦ "Козлодуй" получи инфаркт, транспортираха с въздушна линейка
Министър Абровски обеща: Ще се изсветли цялата верига на доставки ВИДЕО
БАБХ спря от продажба над 500 кг храна от магазин в Хасково